W październiku Polska wyeksportowała dobra o wartości niemal 23 mld euro, czyli ponad 102 mld zł. To najlepszy wynik w historii.
„Za bardzo dobrym wynikiem eksportu w październiku (3,7 proc. rok do roku wobec 4,6 proc. rok do roku we wrześniu) stały te same produkty, co w poprzednich miesiącach: baterie i silniki samochodowe, odbiorniki telewizyjne, urządzenia łączności bezprzewodowej, odzież i wyroby tytoniowe” – czytamy w komentarzu PKO BP.
Tak dobry wynik miał także wpływ na odczyt bilansu płatniczego. Jak podał PKO Bank Polski, wykazał on w październiku 14 z rzędu miesięczną nadwyżkę (2,24 mld wobec 1,07 mld euro we wrześniu), a jej wysokość przebiła konsensus rynkowy ustalony na poziomie 1,155 mld euro.
Z kolei 12-miesięczna nadwyżka bilansu płatniczego osiągnęła poziom 3,5 proc. PKB. Według PKO BP taki wynik po raz ostatni (według obowiązującej wcześniej metodyki) zanotowano w połowie lat 90. Rekordowe było też saldo towarowe, którego nadwyżka wyniosła równowartość 2,1 proc. PKB.
„Ze względu na stopniowe otwieranie fabryki baterii w Jaworze ta grupa produktów będzie podbijać dynamikę krajowego eksportu także w kolejnych miesiącach. Zwiększanie mocy produkcyjnych w branżach pro-eksportowych jest istotnym czynnikiem wspierającym naszą prognozę utrzymania nadwyżki handlowej (oraz bilansu płatniczego) w kolejnych latach” – dodają ekonomiści banku.
#Polska: Eksport w październiku 22,965 mld EUR, prog. 22,249 mld EUR, poprz. 21,109 mld EUR – to najlepsze dane w historii. pic.twitter.com/yVMZCmPwns
— AceMarketU.com (@AceMarketU) December 14, 2020
Spadek na poziomie 3,5 proc. w skali rocznej zanotował z kolei import (wobec wzrostu o 1,5 proc. rok do roku we wrześniu).
Jak podaje PKO BP, po raz pierwszy od wybuchu pandemii wzrósł import nowych samochodów osobowych. Wzrost zaobserwowano również w przypadku zakupów odzieży i medycznych testów diagnostycznych.
„Pierwsze dwie kategorie wskazują na siłę konsumpcji prywatnej, pomimo narastania drugiej fali pandemii. Oczekujemy, że wraz z odbiciem inwestycji (wyższa importochłonność niż w przypadku konsumpcji) polski import zacznie przyspieszać i w przyszłym roku będzie rósł wyraźnie szybciej niż eksport. Zakładamy, że w 2021 bilans handlowy będzie wciąż dodatni, jednak obniży się w relacji do 2020” – konkludują analitycy PKO BP.
300Sekund, autorski newsletter 300Gospodarki, co rano w Twojej skrzynce email. Przeczytaj opinie użytkowników i zapisz się (za darmo, oczywiście) pod tym linkiem.
PKO BP: Wyniki szczytu w Brukseli wspierają naszą optymistyczną prognozę wzrostu PKB Polski w 2021