{"vars":{{"pageTitle":"Polski Ład: rząd przyjął projekty związane z mieszkalnictwem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budownictwo","demografia","kredyt-hipoteczny","mieszkalnictwo","polski-lad","premier","rynek-mieszkaniowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":186914}} }
300Gospodarka.pl

Polski Ład: rząd przyjął projekty związane z mieszkalnictwem

Rada Ministrów przyjęła w środę 8 września dwa projekty związane z mieszkalnictwem. Są to program mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 metrów kwadratowych.

Pierwszy z nich ma polegać na tym, że kupujący mieszkanie otrzymają wsparcie państwa w uzyskaniu i spłacie kredytu mieszkaniowego. Drugi ma uprościć procedury budowlane w przypadku małych domów mieszkalnych.

Oba projekty mają cel prorodzinny i prodemograficzny. Są też kluczowe dla wzmacniania klasy średniej w Polsce. To dwa flagowe projekty Polskiego Ładu – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Kredytem bez wkładu własnego będzie mieszkaniowy kredyt hipoteczny. Będzie musiał spełniać warunki określone w ustawie. Udzielać będą go banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

„Dzięki przygotowanym przez nas rozwiązaniom wiele polskich rodzin skorzysta z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego (…). Chcemy też, aby wraz z przyjściem na świat kolejnych dzieci rodziny zyskiwały wsparcie w spłacie zobowiązań” – mówił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

BGK będzie udzielał gwarancji do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. złotych. Maksymalny okres gwarancji to 15 lat. Po urodzeniu się drugiego albo kolejnego dziecka w rodzinie, BGK spłaci część tego kredytu.

Projekt zawiera ponadto mechanizmy ograniczające ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań, podał rząd. Będzie to wprowadzenie maksymalnego limitu ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy oraz upoważnienie dla Rady Ministrów pozwalające obniżyć wysokość współczynników wpływających na ustawowe limity cenowe.

Nowe przepisy wejdą po upływie pół roku od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przed tym program w formie projektu ustawy będzie musiał trafić do prac w parlamencie i zostać przyjęty przez większość sejmową i senacką.

Krótszy czas budowy

Projekt umożliwiający łatwiejszą i szybszą budowę małych budynków mieszkalnych ma skrócić czas budowy nawet o kilka tygodniu. Rozwiązanie zakłada uproszczony tryb zgłoszenia, brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy.

Budynki budowane w ramach programu mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.

„Chcemy pójść jeszcze o krok dalej i wesprzeć Polaków w realizacji marzenia o własnym domu udostępniając każdemu bezpłatnie dostęp do projektów budowlanych o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych” – dodał wiceszef resortu rozwoju i technologii.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też: