{"vars":{{"pageTitle":"Polski Ramp pierwszą firmą z sektora kryptowalut w Europie z licencją na open banking","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","blockchain","europa","finanse","knf","komisja-nadzoru-finansowego","kryptowaluty","polska","psd-ii","psd2","sektor-bankowy","sektor-finansowy","startup","startupy","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":38603}} }
300Gospodarka.pl

Polski Ramp pierwszą firmą z sektora kryptowalut w Europie z licencją na open banking

Warszawski start-up Ramp otrzymał 3 lutego zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności w sferze otwartej bankowości. To pierwsza firma z sektora kryptowalut, która otrzymała taką licencję w Europie, poinformował CEO firmy Szymon Sypniewicz.

Otwarta bankowość to stosunkowo nowy termin, wprowadzony wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy PSD2.

Pojęcie to odnosi się do usług i technologii finansowych opartych na interfejsach programistycznych (zwanych API) umożliwiających stronom trzecim budowę aplikacji oraz serwisów wykorzystujących dane udostępniane przez banki i inne instytucje finansowe.

Z kolei Ramp jest przedsiębiorstwem oferującym zdecentralizowaną platformę wymiany krytpowalut i pieniędzy fiducjarnych z wykorzystaniem kont powierniczych działających w oparciu o narzędzie smart contract. Transakcje pomiędzy użytkownikami rozliczane są właśnie za pomocą wspomnianych API.

Po zakończeniu trwającego w sumie 13 miesięcy procesu rejestracji firma ma teraz uprawnienia AISP (z ang. Account Information Service Provider), co oznacza, że w imieniu właściciela konta może teraz uzyskać dostęp do danych bankowych we wszystkich bankach na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj także:

>>> Revolut wprowadza otwartą bankowość

>>> Lidya – startup z Nigerii, który chce za pomocą algorytmu pożyczyć polskim firmom 1 mld euro