{"vars":{{"pageTitle":"Ponad 30 tys. osób z Ukrainy zostało zatrudnionych na podstawie nowych przepisów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gastronomia","hotelarstwo","praca","praca-dla-uchodzcow","prace-sezonowe","pracodawcy","rynek-pracy","uchodzcy-z-ukrainy","ukraina","wojna","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"4 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":286606}} }
300Gospodarka.pl

Ponad 30 tys. osób z Ukrainy zostało zatrudnionych na podstawie nowych przepisów

Pracodawcy ogłosili zatrudnienie ponad 30 tys. obywateli Ukrainy na podstawie nowych przepisów – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Nowe regulacje dotyczące zatrudniania Ukraińców weszły w życie około trzech tygodni temu.

– Na chwilę obecną w skali Polski mamy ponad 30 tys. osób, które podjęły już zatrudnienie. Przede wszystkim widzimy, że do Polski przybywają głownie kobiety z dziećmi. 75 proc. z tych 30 tys. to są właśnie kobiety, 25 proc. to są mężczyźni – powiedziała Maląg podczas briefingu prasowego w Płocku.

Uchodźcy podejmują zatrudnienie głównie w dużych miastach: m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu, jednak – jak wskazała minister – celem jest, by poszukiwali pracy i ją podejmowali na terenie całego kraju.

Maląg podkreśliła, że uchodźcy znajdują pracę głównie w hotelarstwie, gastronomii, sektorze opieki i przy rozpoczynających się już pracach sezonowych.

– Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) analizuje także strukturę zatrudnienia osób uchodźczych. Ok. 25 proc. osób z tej grupy zostało zatrudnionych na podstawie umów o pracę, 73 proc. to umowy zlecenia, a reszta także prace sezonowe – podała Maląg.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Zapowiedziała, że niebawem do Sejmu trafi projekt ułatwiający nostryfikację dyplomów osób, wykonujących inne zawody.

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa, wprowadzono ścieżkę legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, których pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ono udzielane jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie pozwala na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online, wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy mogą uzyskać profil zaufany.

Jednocześnie zagwarantowany został dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy.

Jak podkreśliła Maląg, ustawa uprościła przepisy w zakresie zatrudnienia. Pracodawca zatrudniający uchodźcę z Ukrainy, musi w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy. Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.

Gdzie uchodźcy znajdą pracę? W niektórych branżach nawet 60% firm chce ich zatrudnić