{"vars":{{"pageTitle":"Nowy test na obecność koronawirusa pozwala wykryć przeciwciała w 12 sekund","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","medycyna","pandemia","pandemia-koronawirusa","sars-cov-2","testy","testy-na-koronawirusa","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"11 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74523}} }
300Gospodarka.pl

Nowy test na obecność koronawirusa pozwala wykryć przeciwciała w 12 sekund

Powstał nowy test na koronawirusa, który jest oparty na nanomateriałach i wykrywa przeciwciała skierowane przeciw dwóm antygenom koronawirusa w czasie 10-12 sekund.

W ten sposób może zidentyfikować infekcję, a także ocenić reakcję pacjenta na szczepienie.

Na łamach pisma „Advanced Materials” zespół z Carnegie Mellon University opisał test, który bardzo szybko wykrywa dwa przeciwciała związane z infekcją koronawirusem – skierowane przeciw białku spike S1 oraz przeciw należącej do niego tzw. domenie wiążącej receptor (RBD). Wystarczy zaledwie 5 mikrolitrów krwi i czas od 10 do 12 sekund.

Wykrywane jest nawet ekstremalnie niskie stężenie przeciwciał.

Detekcja następuje w trakcie elektrochemicznej reakcji zachodzącej w ręcznym urządzeniu opartym na technologii mikroprzepływowej. Wyniki niemal natychmiast przesyłane są do smartfona.

„Wykorzystaliśmy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie materiałów i wytwarzania, np. trójwymiarowy druk nanocząstek, aby stworzyć urządzenie, które szybko wykrywa przeciwciała związane z COVID-19” – mówi prof. Rahul Panat, współautor wynalazku.

Z pomocą m.in. druku aerozolowego naukowcy stworzyli złote mikroelektrody o nierównej – i dzięki temu dużej powierzchni. To pozwoliło umiejscowić na nich znaczną ilość wirusowych antygenów. To zaś oznacza szybką i precyzyjną detekcję łączących się z antygenami przeciwciał.

Test ma znikomy poziom błędów, ponieważ łączenie przeciwciał z antygenami działa bardzo wybiórczo. Można go wykorzystać nie tylko do wykrywania choroby.

„Ponieważ nasza technika pozwala ocenić immunologiczną odpowiedź na szczepienie, może być bardzo przydatna w obecnym czasie” – podkreśla prof. Panat.

Naukowcy zapewniają też, że technikę tę można zastosować do wykrywania przeciwciał związanych z infekcjami innymi wirusami, np. Ebola, HIV czy Zika.

Koronawirus był w Wuhan także po ogłoszeniu, że miasto jest wolne od wirusa – wynika z nowych badań