{"vars":{{"pageTitle":"“Pozytywna niespodzianka”. Inflacji w Polsce zaskakuje ekonomistów i spada w grudniu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","cpi","dane","gus","inflacja","pie","pko-reaserch"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"7 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74365}} }
300Gospodarka.pl

“Pozytywna niespodzianka”. Inflacji w Polsce zaskakuje ekonomistów i spada w grudniu

Inflacja cen konsumenckich (CPI) w Polsce w grudniu spadła do 2,3 proc. rok do roku względem 3 proc. w listopadzie. To znacznie poniżej mediany rynkowych prognoz, która wynosiła 2,6 proc.

Wskaźnik CPI jest jednym z najpopularniejszych indeksów mierzących zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Zaskakujący spadek inflacji w grudniu w stosunku do listopada skomentowali polscy ekonomiści.

“Według GUS zaskoczenie wywołały dwa czynniki. Kolejny raz z rzędu mocniej do prognoz spowolnił wzrost cen żywności. Zdecydowanie niższa była także inflacja bazowa. Na podstawie dostępnych danych szacujemy jej spadek z 4,3 proc. do 3,7 proc.” – komentuje Polski Instytut Ekonomiczny.

“Inflację w dół ciągnęły ceny żywności oraz inflacja bazowa, która wg naszego szacunku wyniosła ok. 3,6 proc. rok do roku wobec 4,3 proc.rok do roku przed miesiącem” – napisał z kolei PKO Research, dział analiz ekonomicznych PKO BP.

 Inflacja wzrośnie w drugim kwartale roku

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przewidują, że taki wskaźnik CPI utrzyma się w pierwszym kwartale tego roku.

“Dynamika cen paliw pozostanie ujemna. (….) Wyższy będzie natomiast wzrost cen żywności i energii – będzie to efekt wprowadzenia opłaty mocowej oraz podatku cukrowego”.

Ich zdaniem inflacja odbije jednak znacząco w drugim kwartale. Przede wszystkim przyczyni się do tego dwucyfrowy wzrost cen paliw.

“Na początku pandemii obserwowaliśmy gwałtowny spadek cen ropy naftowej, który obecnie skutkować będzie niską baza porównawczą”.

Jak mówią, w wyniku tego wzrostu cen paliw w maju CPI może zbliżyć się do górnej granicy celu NBP, który wynosi 3,5 proc. względem ubiegłego roku.

“Niemniej zaburzenie to będzie krótkotrwałe – w kolejnych miesiącach CPI powinien powrócić do przedziału 2,5-3 proc.” – przewiduje PIE.

Ekonomiści: Wzrost cen żywności w pierwszej połowie 2021 roku spowolni, ale podatek cukrowy uniemożliwi znaczące hamowanie inflacji