{"vars":{{"pageTitle":"Praca z domu to więcej czasu dla siebie. I jeszcze więcej dla pracodawcy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","model-pracy","najnowsze","praca","praca-z-domu","praca-zdalna","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"26 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":470617}} }
300Gospodarka.pl

Praca z domu to więcej czasu dla siebie. I jeszcze więcej dla pracodawcy

Praca z domu pozwala oszczędzić Polakom prawie godzinę na dojazdach. Jak wynika z nowego badania, w zaoszczędzonym czasie odpoczywamy, spędzamy czas z dziećmi i… jeszcze więcej pracujemy.

Praca zdalna i brak dojazdów do firmy to więcej czasu dla siebie – to wydaje się oczywistością. Ale wcale nią nie jest, bo wyniki najnowszego badania pokazują, że czas zaoszczędzony na dojazdach wykorzystujemy nie tylko na odpoczynek, ale też na jeszcze więcej pracy.

I, co gorsza, to norma wśród większości badanych państwa. Na szczęście Polska jest wyjątkiem, choć wcale aż tak bardzo nie odstaje od średniej.

Godzina dla siebie

Pandemia Covid-19 i liczne lockdowny upowszechniły na całym świecie model pracy zdalnej. Badanie o tym, ile czasu oszczędzamy dzięki takiej formie pracy i jak go spędzamy przeprowadziło Centrum Badań Polityki Gospodarczej (CEPR). Centrum przeprowadziło badanie ankietowe w 27 krajach na świecie – w tym w Polsce.

Respondentów zapytano o to, ile czasu dziennie, pracując z domu, zyskują dzięki temu, że nie dojeżdżają do biura. Z badania wynika, że średnio na całym świecie pracownicy oszczędzają dzięki temu aż 72 minuty w ciągu dnia. A w krajach takich jak Chiny, Indie i Japonia oszczędzony czas sięga 100 minut.

Uwzględniając to, że niektórzy pracownicy pracują z domu tylko przez część dni, ogółem dzięki niedojeżdżaniu do pracy oszczędza się w sumie ok. 2 godzin w ciągu tygodnia, wynika z badania CEPR. Jak spędzamy oszczędzony czas?

Więcej odpoczynku i jeszcze więcej pracy

Ogółem średnio aż 40 proc. czasu zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej pracownicy przeznaczają na wykonywanie dodatkowych aktywności związanych także z pracą. Czas zaoszczędzony na dojazdach dla wielu pracowników oznacza więc nie więcej czasu wolnego, tylko więcej pracy zawodowej.

W ciągu zaoszczędzonych minut wykonują zarówno swoją podstawową pracę, jak i dodatkowe zajęcia zarobkowe, jeśli takie mają.

Jedną trzecią (34 proc.) pozostałego czasu poświęcają na odpoczynek, a średnio 11 proc. na pracę opiekuńczą, czyli zajmowanie się rodziną (11 proc. czasu średnio).

W Polsce się odpoczywa

Jak wskazują analitycy mBanku, którzy przeanalizowali wyniki badania i opisali je w czwartkowym raporcie, wyniki uzyskanie w Polsce nieco odstają od przeciętnej: więcej zaoszczędzonego czasu spędzamy na odpoczynku, mniej na pracy.

W Polsce praca z domu pozwala pracownikom oszczędzić średnio 54 minuty dziennie. Jest to drugi najniższy wynik wśród 27 przebadanych państw – to 3 minuty więcej ni w Serbii i 1 minuta mniej niż w USA – komentują z kolei wyniki badania analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Z zaoszczędzonych 54 minut przeznaczamy na odpoczynek 36 proc., na jakąś formę pracy zawodowej 34 proc., a na obowiązki opiekuńcze 16 proc. (co z kolei jest drugim najwyższym wynikiem wśród badanych państw).

Przypadek Polski jest o tyle szczególny, że jest to jeden z zaledwie siedmiu krajów, w których pracownicy więcej zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej czasu spędzają na odpoczynku niż na aktywnościach związanych z pracą. W tym gronie znajdują się głównie najlepiej rozwinięte państwa: Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania czy Austria – komentują analitycy PIE.


Badanie Global Survey of Working Arrangements (G-SWA). Przeprowadzono je w 27 krajach. Do tej pory odbyły się 2 tury badania: jedna na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku, a druga na przełomie stycznia i lutego 2022 roku. Badaniem objęto osoby w wieku 20-59 lat. W badaniu przeważają osoby lepiej wykształcone. Jest to także związane z tym, że praca zdalna jest możliwa głównie w biurach czy w edukacji. W tych zawodach dominują zaś osoby z wyższym wykształceniem.


Polecamy też: