{"vars":{{"pageTitle":"Prawie 85 proc. kąpielisk w Europie ma najwyższą jakość wód. Dlaczego w Polsce to niewiele ponad 20 proc.?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","ekologia","europa","polska","statystyki","turystyka","ue","unia-europejska","wody"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":56738}} }
300Gospodarka.pl

Prawie 85 proc. kąpielisk w Europie ma najwyższą jakość wód. Dlaczego w Polsce to niewiele ponad 20 proc.?

Zgodnie z danymi WISE (Water Information Service for Europe) za 2019 rok, 84,6 proc. kąpielisk w 30 krajach Europy ma najwyższą jakość wód. W przypadku Polski wynik jest jednak niespełna czterokrotnie gorszy – to jednak wina braku badań.

Spośród wszystkich ujętych w klasyfikacji państw najlepszy wynik zanotowano na Cyprze, gdzie najwyższą jakość ma aż 99,1 proc. wód w przebadanych kąpieliskach. W innych państwach wyniki nie były jednak znacząco gorsze – w Austrii, Grecji, Chorwacji, Niemczech, Portugalii i na Malcie odsetek ten także przekroczył poziom 90 proc.

Państwa sklasyfikowane najniżej w większości notowały z kolei wyniki powyżej 60 proc. (np. Słowacja, Estonia, Bułgaria i Wielka Brytania) lub zbliżone do tej granicy (Albania z wynikiem 58,8 proc.). Ogółem spośród wszystkich 22295 kąpielisk europejskich w aż 84,6 proc. przypadków jakość wody była możliwie najwyższa.

Tymczasem w grupie 606 kąpielisk przebadanych w Polsce jedynie 21,6 proc. (a zatem 131) miało najwyższą jakość wód – nie jest to jednak potencjalnie wina jakości wody w tych kąpieliskach, lecz faktu, że tylko w przypadku 187 z nich dokonano pełnej oceny jakości wody. Pozostałe zostały dopiero niedawno zidentyfikowane i nie przeprowadzono w nich pełnych badań.

OECD: Wszystkie kraje doświadczą w tym roku głębokiej recesji. PKB Polski w najgorszym scenariuszu spadnie o 10%