{"vars":{{"pageTitle":"Prawie miliard euro. Tyle w 2022 roku UE zainwestuje w obronność","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyberbezpieczenstwo","inwestycje","komisja-europejska","obronnosc","przemysl-obronny","wojso"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":309035}} }
300Gospodarka.pl

Prawie miliard euro. Tyle w 2022 roku UE zainwestuje w obronność

Komisja Europejska ogłosiła przyjęcie rocznego programu prac Europejskiego Funduszu Obronnego. Budżet przyznany na ten cel to 924 mln euro.

Postanowiliśmy uruchomić w tym roku 1 mld euro z budżetu UE na rozwój wspólnych projektów obronnych, zwłaszcza w przestrzeni kosmicznej i cybernetycznej. Inwestycje te mają przyczynić się do zlikwidowania europejskich braków w obronności – podał unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Komisja Europejska (KE) uruchamia także program innowacji w dziedzinie obronności krajów członkowskich o wartości 2 mld euro. Chcemy uczynić Europę centrum innowacji w dziedzinie obronności. Uzupełniając wysiłki inwestycyjne Europejskiego Funduszu Obronnego (EFO), musimy teraz przejść do wspólnych zamówień w tej dziedzinie – dodał Breton.

Wnioski w ramach EFO bęszie można składać od czerwca. Program obejmuje osiem płaszczyzn, na które w 2022 roku zostanie przeznaczone po ok. 120 mln lub 70 mln euro – w zależności od dziedziny.

Po 120 mln euro UE przeznaczy na dofinansowanie inwestycji m. in. w zakresie obronności w przestrzeni kosmicznej i działań na morzu. Chodzi o technologie wczesnego ostrzegania o pociskach kosmicznych, technologie obserwacyjne i wywiadowcze oraz rozwój okrętów morskich.

Z kolei po 70 mln euro UE przekaże m in. na dziedziny cyberbezpieczeństwa oraz wymiany informacji.

Unijny program innowacji w dziedzinie obronności obejmie inicjatywy UE wspierające innowacje i przedsiębiorczość w dziedzinie obronności. Sprawdzone praktyki wywodzące się z cywilnych innowacji zostaną wykorzystane w sektorze obronnym – podaje KE.

W ramach EFO Komisja chce wspierać także przedsiębiorstwa typu start-up i małe oraz średnie firmy – tak, aby  włączyć je do ekosystemu przemysłu obronnego.

Dodatkowo, Komisja tworzy specjalny inwestycyjny instrument kapitałowy w zakresie obronności. KE zamierza inwestować w niego po 20 mln euro rocznie przez pięć lat, tak by wytworzyć zdolność inwestycyjną o łącznej wartości 500 mln euro. Zaangażowani w ten inwestycje mają być i prywatni inwestorzy, i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

Łącznie na lata 2021-2027, Europejski Fundusz Obronności dysponuje budżetem w wysokości 7,95 mld euro (w cenach bieżących).

Polecamy inne artykuły na temat przemysłu obronnego i zbrojeniowego: