{"vars":{{"pageTitle":"Procedura nadmiernego deficytu dla Polski. Rada UE potwierdziła stanowisko Komisji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deficyt-finansow-publicznych","finanse-publiczne","komisja-europejska","najnowsze","procedura-nadmiernego-deficytu","rada-unii-europejskiej","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"26 lipca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":719580}} }
300Gospodarka.pl

Procedura nadmiernego deficytu dla Polski. Rada UE potwierdziła stanowisko Komisji

Rada UE przyjęła decyzję stwierdzającą procedurę nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski i sześciu innych państw: Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty i Słowacji, podała Rada.

Dzisiaj Rada przyjęła decyzje stwierdzające istnienie nadmiernych deficytów dla Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji. Ponadto Rada ustaliła, że Rumunia, która jest objęta procedurą nadmiernego deficytu od 2020 r., nie podjęła skutecznych działań w celu skorygowania swojego deficytu, a zatem procedura powinna pozostać otwarta – podano w komunikacie.

Na czym polega procedura?

Procedura nadmiernego deficytu ma na celu zapewnienie, że wszystkie państwa członkowskie powrócą do dyscypliny budżetowej lub ją utrzymają i unikną nadmiernych deficytów. Celem jest utrzymanie niskiego długu publicznego lub zmniejszenie wysokiego długu do zrównoważonego poziomu.

Państwa członkowskie są obowiązane przestrzegać dyscypliny budżetowej na podstawie kryteriów i wartości odniesienia określonych w traktatach UE: ich deficyt nie powinien przekraczać 3 proc. ich produktu krajowego brutto (PKB), a ich dług nie powinien przekraczać 60 proc. ich PKB . Wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać tych wartości w odniesieniu do traktatu, podano także.

Jeżeli w państwie członkowskim wystąpi nadmierny deficyt, celem procedury nadmiernego deficytu jest przyspieszenie jego korekty poprzez poddanie państw członkowskich wzmożonej kontroli i przedstawienie im zaleceń mających na celu podjęcie skutecznych działań w celu skorygowania deficytu.

Zalecenia dla państw członkowskich

Pod koniec roku Rada zostanie zaproszona do przyjęcia, na zalecenie Komisji, zaleceń skierowanych do państw członkowskich, aby podjęły skuteczne działania w celu skorygowania deficytu w określonym czasie . Zalecenia mogą zawierać ścieżkę budżetową korygującą, wyrażoną w wartościach liczbowych, oraz termin na likwidację nadmiernego deficytu.

Oczekuje się, że Komisja przedstawi zalecenia dotyczące zaleceń Rady w listopadzie, w tym samym czasie, w którym zamierza przedstawić pakiet dotyczący jesiennego semestru europejskiego .

W tym roku terminy rekomendacji dla państw członkowskich w procedurze nadmiernego deficytu, aby podjęły skuteczne działania, zostaną dostosowane do postanowień zreformowanych ram zarządzania gospodarczego UE . Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 30 kwietnia, państwa członkowskie przygotują jesienią średnioterminowe plany strukturalne dotyczące budżetu, określając ścieżki wydatków oraz priorytetowe reformy i inwestycje na najbliższe 4-7 lat.

Celem jest dostosowanie zaleceń Rady wydanych w ramach procedur nadmiernego deficytu do zaleceń wydanych w ramach średnioterminowych planów fiskalno-strukturalnych.

Polecamy także: