{"vars":{{"pageTitle":"Putin: Nord Stream 2 "scementowałby bezpieczeństwo energetyczne w Europie"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","dyplomacja","energetyka","gaz","gazociag","geopolityka","niemcy","nord-stream-2","olaf-scholz","rosja","ukraina","wladimir-putin"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":263124}} }
300Gospodarka.pl

Putin: Nord Stream 2 „scementowałby bezpieczeństwo energetyczne w Europie”

Nie chcemy wojny w Europie. Ale bezpieczeństwo kontynentu „scementowałby” nowy gazociąg Nord Stream 2 – wskazywał rosyjski prezydent Władimir Putin po spotkaniu z kanclerzem Niemiec.

Rosja jest gotowa nadal prowadzić rozmowy z Zachodem i nie chce wojny w Europie – zadeklarował prezydent Rosji Władimir Putin po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Następca Angeli Merkel odwiedził Ukrainę i Rosję, aby kontynuować rozmowy, które mają na celu powstrzymanie eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a krajami Zachodu.

Stanowisko Rosji

Rosjanie podtrzymują swoje stanowisko i chcą od NATO gwarancji bezpieczeństwa. Co to oznacza? Kreml postrzega jako zagrożenie plany rozszerzenia Traktatu Północnoatlantyckiego na wschód – o Ukrainę.

Zachód nie zaproponował konstruktywnych rozwiązań, jeśli chodzi o te nasze zastrzeżenia – mówił Putin na konferencji.

Olaf Scholz stwierdził jednak, że kwestia rozszerzenia NATO „nie leży obecnie na stole”.

Sądzę, że ani ja, ani prezydent Putin nie będziemy się musieli zajmować tą kwestią w czasie swoich rządów – mówił niemiecki kanclerz.

Obaj przywódcy na wspólnej konferencji zadeklarowali dalsze prowadzenie negocjacji. Olaf Scholz wskazywał także, że po swoich rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełeńskim, uzyskał deklarację, że Ukraina jest także gotowa uczestniczyć w trójstronnych rozmowach z Rosją.

Kwestia Nord Stream 2

Rosyjski prezydent nawiązał także do procesu certyfikacji Nord Stream 2, który w ocenie Rosji nadmiernie się przeciąga. Jak mówił, gazociąg już od grudnia jest gotowy do pracy.

Zdaniem Putina, uruchomienie gazociągu „wzmocniłoby bezpieczeństwo energetyczne w Europie”.

Przeciwko gazociągowi – omijającemu Polskę – wielokrotnie protestował rząd w Warszawie. W listopadzie Niemcy poinformowały o wstrzymaniu procesu certyfikacji dla gazociągu.

Oficjalnym powodem był fakt, że jego operator – firma Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu – jest zarejestrowana w Szwajcarii, a nie w Niemczech. A to jest niezgodne z niemieckim prawem.

Jednak tłem politycznym dla wstrzymania uruchomienia gazociągu już wtedy, według niektórych analityków, była napięta sytuacja dyplomatyczna z Rosją związana z jej działaniami w Ukrainie.