{"vars":{{"pageTitle":"PwC: Polski singiel oddaje w podatkach mniej niż niemiecki. Jak to wygląda w całej UE?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["podatki","polska","praca","pwc","raport","skladki","spoleczenstwo","ue","zarobki"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"6 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":129577}} }
300Gospodarka.pl

PwC: Polski singiel oddaje w podatkach mniej niż niemiecki. Jak to wygląda w całej UE?

W zeszłym roku przeciętnie zarabiający singiel w Polsce po odjęciu podatku PIT oraz składek na ZUS i NFZ otrzymywał 72 proc. swojego pełnego wynagrodzenia. Za to przeciętnie zarabiająca rodzina mogła liczyć na 77 proc. wynagrodzenia netto. Jak wypadamy pod tym względem na tle mieszkańców reszty UE?

W 2020 roku Polacy otrzymywali większą część swojego pełnego wynagrodzenia niż w 2019 i 2018 roku – wynika z raportu globalnej firmy doradczej PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

Mimo to, zarówno przeciętnie zarabiający single w Polsce, jak i przeciętnie zarabiająca rodzina, znajdują się poniżej średniej unijnej. Innymi słowy, są bardziej obciążeni podatkami i składkami niż przeciętny Europejczyk.

Polski singiel dostaje 72 proc. pełnego wynagrodzenia, podczas gdy średnia UE to 73 proc. Z kolei polskiej rodzinie w kieszeni zostaje 77 proc. wynagrodzenia, gdy w UE jest to średnio 79 proc. Dane w raporcie uwzględniają 27 krajów UE oraz Wielką Brytanię.

Niemiecki singiel płaci więcej niż polski

W 2020 roku Polska znalazła się na 14 miejscu w zakresie łącznych obciążeń PIT i ZUS na tle państw UE, w rankingu dla osób bez rodziny, zarabiających przeciętne wynagrodzenie.

Spośród przeciętnie zarabiających singli, najwięcej pieniędzy w kieszeni zostaje mieszkańcom Cypru (88 proc.), Estonii (84 proc.) i Hiszpanii (80 proc.). Z kolei najwięcej w podatkach oddają państwu Belgowie (otrzymują 63 proc. swojego wynagrodzenia), Niemcy (62. proc.) i Rumuni (59 proc.).

To oznacza, że wynagrodzenie netto Polaka jest o 16 punktów procentowych niższe niż na Cyprze. Jest także o około 13 punktów procentowych wyższe niż w Rumunii, zajmującej ostatnią – 28. pozycję w rankingu.

Czternaste miejsce Polski w tym rankingu to wzrost o 2 miejsca w porównaniu do 2019 roku. To też wzrost o 3 miejsca w porównaniu do 2018 roku.

Skąd taki wynik? Zdaniem ekspertów PwC, wynika to głównie z obniżki najniższej stawki PIT w Polsce do 17 proc., a także podwyższenia kosztów uzyskania przychodu (z 1335 do 3000 zł rocznie).

Dzięki tym czynnikom w tym roku wyprzedziliśmy Holandię, Portugalię i Francję w porównaniu do 2019 roku.

Irlandzka rodzina oddaje państwu najmniej w Europie

Z kolei w przypadku rodziny z przeciętnym wynagrodzeniem pozycja Polski to miejsce 17. Polska przeciętnie zarabiająca rodzina netto otrzymuje 77 proc. wynagrodzenia brutto. Także tu Polska odnotowała wzrost o 2 miejsca w porównaniu do poprzedniego roku.

Wynagrodzenie netto przeciętnie zarabiającej polskiej rodziny jest o 12 punktów procentowych niższe niż w Irlandii. To ona w tym roku znalazła się na pierwszym miejscu. Irlandzka rodzina otrzymuje wynagrodzenie netto w postaci 89 proc. pełnego wynagrodzenia. Tyle samo co Irlandczycy, oddają w podatkach także Czesi i Estończycy.

Polska rodzinna oddaje z kolei w podatkach mniej niż m.in. Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy. Wynagrodzenie polskiej rodziny jest o około 18 punktów procentowych wyższe niż w Rumunii, która jest na ostatnim miejscu w UE.

Wynika to z podobnych powodów jak w wypadku singli – uważają eksperci PwC. Przyczyniła się do tego zwłaszcza obowiązująca w Polsce w całym 2020 roku obniżka podatku z 18 proc. do 17 proc. Innym czynnikiem były podwyższone koszty uzyskania przychodów.


Czytaj również: PwC: Polska 11 wśród bogatych krajów pod względem warunków pracy dla kobiet


“Obniżka stawki podatkowej z 18 do 17 proc. to krok w dobrym kierunku. Dzięki temu więcej pieniędzy zostaje w kieszeniach podatników i sytuacja Polski w porównaniu do innych państw UE pod tym względem poprawia się. Atrakcyjność naszego kraju pod kątem opodatkowania osób fizycznych mogłaby dodatkowo wzrosnąć, gdyby np. znacznie podwyższono kwotę wolną od podatku” – powiedziała Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

W 2020 roku Polska znalazła się także na 15 miejscu w zakresie kosztów pracodawcy na tle państw UE w rankingu dla osób zarabiających przeciętne wynagrodzenie (bez rodziny lub z rodziną). Jest to to samo miejsce w porównaniu do 2019 roku. Z kolei w przypadku osób zamożnych (bez rodziny lub z rodziną) pozycja Polski to miejsce 12 (zmiana z 11 miejsca).

PwC to międzynarodowa firma doradcza działająca w 155 krajach. Zatrudnia ponad 284 tysięcy osób na świecie. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób.

Nadaktywność rządu i biurokracja gorsze nawet od pandemii – uważają prezesi polskich firm