{"vars":{{"pageTitle":"Reuters: Europa przespała nadejście epidemii. "Rządy krajów UE zapewniały Brukselę, że nie potrzebują dodatkowego sprzętu"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","epidemia","epidemia-koronawirusa","europa","komisja-europejska","koronawirus","ochrona-zdrowia","polska","reuters","sars-cov-2","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"2 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47513}} }
300Gospodarka.pl

Reuters: Europa przespała nadejście epidemii. „Rządy krajów UE zapewniały Brukselę, że nie potrzebują dodatkowego sprzętu”

Na miesiąc przed tym jak w Europie zaczęło brakować masek, respiratorów i środków ochrony osobistej rządy państw Unii Europejskiej zapewniały Brukselę, że ich systemy ochrony zdrowia są gotowe na nadejście epidemii i nie ma potrzeby zamawiania większej ilości sprzętu, pisze Reuters.

Tymczasem zaledwie kilka tygodni później, według obliczeń Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej dla personelu medycznego w krajach UE dziesięciokrotnie przekraczyło normalne stany.

Z informacji, do których dotarł Reuters wynika, że na spotkaniu, które odbyło się 31 stycznia, żaden z przedstawicieli resortów zdrowia państw unijnych nie zgłosił potrzeby pomocy w kwestii braku dostatecznych ilości sprzętu.

Jedynie oficjele z czterech niewymienionych z nazwy państw zastrzegli, że zakup dodatkowych środków ochrony osobistej byłby konieczny w razie pogorszenia sytuacji na kontynencie.

Na podstawie tych informacji Komisja Europejska miała według Reutersa dojść do wniosku, że państwa członkowskie Unii są dobrze przygotowane na nadchodzącą falę zachorowań na COVID-19.

28 lutego – na miesiąc po tym, jak KE zaoferowała europejskim pomoc po raz pierwszy i po dwóch kolejnych spotkaniach, na których rządy nie zdołały sprecyzować swoich potrzeb sprzętowych – KE uruchomiła wspólny program zakupowy sprzętu medycznego dla państw członkowskich.

Według Reutersa, do pierwszego przetargu zorganizowanego przez Komisję dla 25 państw z początku nie przesłano żadnych zamówień z żadnego kraju Unii.

Poszczególne państwa złożyły swoje zamówienia w ramach drugiego przetargu, jednak jak dotąd nie podpisano jeszcze żadnego kontraktu. Polska nie wzięła udziału w żadnym z nich.

Zgodnie z obecnymi szacunkami, już w połowie kwietnia w żadnym z państw członkowskich Unii Europejskiej nie będzie dostatecznej liczby łóżek na oddziałach intensywnej terapii dla chorych na COVID-19.

Czytaj także:

>>> Jak bardzo zaniżone są oficjalne liczby zakażonych COVID-19 w Polsce i innych krajach? Naukowcy z Londynu pokazują swoje obliczenia

>>> Pełne wagony metra i restauracje – tak wygląda Szwecja podczas epidemii. Dlaczego kraj wybrał inną strategię niż reszta Europy?