{"vars":{{"pageTitle":"Ogromne ilości ropy z Rosji płyną do Azji. Chiny i Indie korzystają z niskich cen oferowanych przez Kreml","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["azja","chiny","eksport","energetyka","handel","indie","polityka","ropa-naftowa","rosja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":310119}} }
300Gospodarka.pl

Ogromne ilości ropy z Rosji płyną do Azji. Chiny i Indie korzystają z niskich cen oferowanych przez Kreml

Tak dużo rosyjskiej ropy w zbiornikach tankowców nie było jeszcze nigdy. Ilość, jaką transportowano w trzecim tygodniu maja była dwa razy większa, niż tuż przed wybuchem wojny. Surowiec jest eksportowany przede wszystkim do Azji, głównie do dwóch krajów – Indii i Chin.

W ciągu ostatniego tygodnia w tranzycie i w magazynach na tankowcach znajdowało się od 74 milionów do 79 milionów baryłek rosyjskiej ropy. To ponad dwa razy więcej, niż było eksportowane z Rosji w lutym, w momencie tuż przed inwazją na Ukrainę. Wtedy było to 27 mln baryłek.

„Bezprecedensowe” ilości rosyjskiego surowca mają trafić do Chin i Indii, które korzystają z cen oferowanych przez Rosję krajom, które nie ograniczają importu z tego kraju, wskazuje amerykańska agencja Bloomberg.

W kwietniu Azja po raz pierwszy wyprzedziła Europę jako największy odbiorca rosyjskiej ropy. Przepaść pomiędzy rosyjskim eksportem do krajów azjatyckich i europejskich ma się pogłębić w maju, wskazuje cytowana przez agencję firma Kpler, zajmująca się analizą danych i rynków surowcowcowoch.

To według informacji tej firmy obecnie transportowanych jest od 74 do 79 mln baryłek rosyjskich ropy.

Gwałtowny wzrost ilości rosyjskiej ropy w tranzycie drogą morską sugeruje, że ​​inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę pogrążyła światowy handel energią, a zachodnie firmy, odmawiając przyjęcia dostaw, zmusiły Moskwę do szukania nabywców w Azji – piszą dziennikarze Bloomberga.

Zwłaszcza Chiny i Indie kupiły od Rosji już miliony baryłek tego surowca, gdyż Rosja oferuje im bardzo korzystne ceny, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Jane Xie, cytowana przez Bloomberga starsza analityczka rynku ropy w Kpler w Singapurze, zwraca uwagę, że azjatyccy odbiorcy bardziej kierują się interesem ekonomicznym, niż pobudkami politycznymi. Indie i Chiny korzystają z niskich cen ropy ural i choć umowami zawieranymi przez indyjski rząd z Kremlem zainteresowała się amerykańska administracja, to na razie mało prawdopodobne jest, aby ten kanał handlu rosyjską ropą został zablokowany.

Sprzedaż ropy z Rosji drogą morską może nadal się intensywnie rozwijać, jeśli Unii Europejskiej uda się uzgodnić embargo na ten surowiec (do UE jest on transportowany przede wszystkich rurociągami). Ale w gronie krajów unijnych nie ma jednomyślności co do takiego embarga. Hamulcowymi są m.in. Wegry, Niemcy i Austria.

Ceny paliw mogą pobić kolejny rekord już za kilka dni