{"vars":{{"pageTitle":"Strajk kontrolerów. Bez porozumienia Okęcie czeka paraliż. Znamy szczegóły","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["lotnictwo","lotnisko-chopina","okecie","pazp","strajk-kontrolerow","transport"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"26 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postID":296454}} }
300Gospodarka.pl

Strajk kontrolerów. Bez porozumienia Okęcie czeka paraliż. Znamy szczegóły

Wciąż brak porozumienia ws. strajku kontrolerów. Tymczasem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dot. funkcjonowania Lotniska Chopina i Modlina po 1 maja, kiedy wejść w życie mają ograniczenia w ruchu lotniczym. Na liście lotów, którym przyznano pierwszeństwo są 32 trasy – głównie LOT-u.

W związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa, zwanego dalej „TMA Warszawa”, wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych w TMA Warszawa – czytamy w pierwszym artykule rozporządzenia Rady Ministrów.

TMA (ang. terminal control area) to sektor zarządzania kontroli lotów. W wymienionym w rozporządzeniu TMA Warszawa mieści się stołeczne Lotnisko Chopina oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Operacje lotnicze w tym rejonie będą mogły być wykonywane tylko w godzinach od 09.30 do 17.00 i to pod warunkiem zapewnienia odpowiednich służb żeglugi powietrznej. Pod uwagę będzie brana także kwestia „deklarowanej pojemności rejonu TMA” – czyli to, ile lotów w przestrzeni powietrznej może być naraz.

Pierwszeństwo dla Okęcia i lotów do Londynu

Oprócz godzin i warunków funkcjonowania lotów w rejonie, określono także zasady pierwszeństwa. To dlatego, że kontrolerów będzie za mało, żeby obsłużyć wszystkie loty.

Pierwszeństwo mają przede wszystkim loty z Lotniska Chopina oraz na to lotnisko. Otwartą pozostaje więc kwestia losu lotniska w Modlinie, któremu – według poniższego wykazu – pozostawiono dodatkowo jedynie niewielką część połączeń.

Dodatkowo jest lista priorytetowych kierunków, którą otwierają 3 londyńskie lotniska – Heathrow, Luton i Stansted. W dalszej kolejności są to:

Loty do innych miejsc będą się mogły odbywać tylko, jeśli będą dostępne odpowiednie służby, mogące obsłużyć dany lot.

Dodatkowo, jeśli chodzi o powyższą listę, dopuszcza się ich wykonywanie na danej trasie wyłącznie raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego, który przewiózł największą liczbę pasażerów na danej trasie w latach 2019-2021.

Więcej o strajku kontrolerów pisaliśmy w tych artykułach: