Wciąż brak porozumienia ws. strajku kontrolerów. Tymczasem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dot. funkcjonowania Lotniska Chopina i Modlina po 1 maja, kiedy wejść w życie mają ograniczenia w ruchu lotniczym. Na liście lotów, którym przyznano pierwszeństwo są 32 trasy – głównie LOT-u.
– W związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa, zwanego dalej „TMA Warszawa”, wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych w TMA Warszawa – czytamy w pierwszym artykule rozporządzenia Rady Ministrów.
TMA (ang. terminal control area) to sektor zarządzania kontroli lotów. W wymienionym w rozporządzeniu TMA Warszawa mieści się stołeczne Lotnisko Chopina oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin.
Operacje lotnicze w tym rejonie będą mogły być wykonywane tylko w godzinach od 09.30 do 17.00 i to pod warunkiem zapewnienia odpowiednich służb żeglugi powietrznej. Pod uwagę będzie brana także kwestia „deklarowanej pojemności rejonu TMA” – czyli to, ile lotów w przestrzeni powietrznej może być naraz.
Pierwszeństwo dla Okęcia i lotów do Londynu
Oprócz godzin i warunków funkcjonowania lotów w rejonie, określono także zasady pierwszeństwa. To dlatego, że kontrolerów będzie za mało, żeby obsłużyć wszystkie loty.
Pierwszeństwo mają przede wszystkim loty z Lotniska Chopina oraz na to lotnisko. Otwartą pozostaje więc kwestia losu lotniska w Modlinie, któremu – według poniższego wykazu – pozostawiono dodatkowo jedynie niewielką część połączeń.
Dodatkowo jest lista priorytetowych kierunków, którą otwierają 3 londyńskie lotniska – Heathrow, Luton i Stansted. W dalszej kolejności są to:
- Frankfurt (EDDF);
- Nowy Jork (KJFK);
- Chicago (KORD);
- Paryż (LFPG);
- Bruksela (EBBR);
- Stambuł (LTFM);
- Rzym (LIRF);
- Amsterdam (EHAM);
- Toronto (CYYZ);
- Dubaj (OMDB);
- Incheon (RKSI);
- Monachium (EDDM);
- Rzeszów (EPRZ)
- Wiedeń (LOWW)
- Tel Awiw (LLBG);
- Oslo (ENGM);
- Zurich (LSZH);
- Dublin (EIDW);
- Kopenhaga (EKCH);
- Budapeszt (LHBP);
- Wilno (EYVI);
- Praga (LKPR);
- Bukareszt (LROP);
- Düsseldorf (EDDL);
- Barcelona (LEBL);
- Lizbona (LPPT);
- Tbilisi (UGTB);
- Berlin (EDDB);
- Szczecin-Goleniów (EPSC).
Loty do innych miejsc będą się mogły odbywać tylko, jeśli będą dostępne odpowiednie służby, mogące obsłużyć dany lot.
Dodatkowo, jeśli chodzi o powyższą listę, dopuszcza się ich wykonywanie na danej trasie wyłącznie raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego, który przewiózł największą liczbę pasażerów na danej trasie w latach 2019-2021.
Więcej o strajku kontrolerów pisaliśmy w tych artykułach: