{"vars":{{"pageTitle":"Wciąż bez porozumienia z kontrolerami. Minister: Są bardzo dobrze wynagradzani","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-adamczyk","kontrolerzy-ruchu-lotniczego","lotnictwo","main","pazp","polska-agencja-zeglugi-powietrznej","strajk-kontrolerow","transport"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"25 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":296387}} }
300Gospodarka.pl

Wciąż bez porozumienia z kontrolerami. Minister: Są bardzo dobrze wynagradzani

Wciąż nie ma porozumienia między centralą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a kontrolerami ruchu lotniczego – niedzielne rozmowy nie przyniosły żadnych rezultatów. Tymczasem podczas poniedziałkowej komisji sejmowej z ust ministra infrastruktury padły słowa, które mogą na nowo zaognić spór.

Poniedziałkowa komisja sejmowa ds. transportu lotniczego rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 10.00. Wzięli w niej udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezeska PAŻP Anita Oleksiak oraz reprezentanci związków zawodowych kontrolerów.

Adamczyk: Zarobki kontrolerów są bardzo wysokie

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zgodziła się na wszystkie postulaty strony społecznej, które dotyczyły bezpieczeństwa lotów – mówił podczas posiedzenia Adamczyk.

Wymieniał, że postulaty to między innymi „przywrócenie zasady pracy w obsadzie dwuosobowej, poddanie się przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej audytom ze strony organizacji europejskiej Eurocontrol i EASA, przywrócenie organizowania dla pracowników dnia poświęconego sprawom bezpieczeństwa, zwiększenie znaczenia osoby odpowiedzialnej za politykę bezpieczeństwa w organizacji oraz przyjęcie właściwej roli ocen ryzyka i analiz bezpieczeństwa”.

Łącznie to 24 punkty, które mają poparcie władz. Jak dodał Adamczyk, obecnie dyskutowane są jedynie kwestie wynagrodzeń i czasu pracy. Zdaniem ministra konflikt rozpoczął się jeszcze za poprzedniego zarządu i jest teraz kontynuowany.

Jak ocenił minister, PAŻP ma po pandemii znacznie mniej pieniędzy do rozdysponowania, dlatego powstała decyzja o uszczupleniu pensji kontrolerom. Mimo to, minister uważa, że ci są „bardzo dobrze wynagradzani”.

Przedstawiciele tego zawodu są odpowiedzialni za życie i zdrowie tysięcy osób każdego dnia i dlatego ich zarobki są bardzo wysokie, nie tylko na tle odpowiedzialnych zawodów, ale także na tle kontrolerów w innych krajach europejskich – powiedział Adamczyk, cytowany przez TVN24.

Wskazał, że pensja kontrolera na Lotnisku Chopina to ok. 33,5 tys. zł miesięcznie, a na lotniskach regionalnych – 18,5 tys. zł miesięcznie.

Kontrolerzy: Minister ma niewłaściwe dane

Ktoś pana okłamuje, ktoś pana wprowadza w błąd – zwrócił się do ministra Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. I dodał: – To, co usłyszeliśmy przed chwilą (…) odbiera nam nadzieję na zawarcie porozumienia. Zostaliśmy oskarżeni, a premier obiecywał, że jesteście otwarci i chętni do współpracy i do dogadania się z nami – podsumował.

To, co wczoraj zostało położone na stole, to jest tylko częścią tego, co zarabialiśmy w 2019 roku, a te podwyżki, o których mówimy, wedle naszego planu i wyobrażenia, jak powinna wyglądać Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, mają trafić głównie do kontrolerów z ośrodków terenowych – stwierdził.

Kolejne rozmowy z kontrolerami ruchu lotniczego mają rozpocząć się w poniedziałek o godz. 14.00.

Więcej o strajku kontrolerów ruchu lotniczego piszemy tutaj: