{"vars":{{"pageTitle":"RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian, ale prawdopodobnie obniży je w marcu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ekonomia","makroekonomia","narodowy-bank-polski","pieniadze","polityka-pieniezna","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"13 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":77057}} }
300Gospodarka.pl

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian, ale prawdopodobnie obniży je w marcu

Na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wśród ekonomistów przeważa jednak opinia, że obniżka jest tylko kwestią czasu i nastąpi jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Wobec takiej decyzji, referencyjna stopa procentowa nadal wynosi 0,1 proc. w skali rocznej.

W opinii ekonomistów ING, brak decyzji o obniżce nie wyklucza zmiany poziomu stóp w kolejnych miesiącach.

„Naszym zdaniem prawdopodobieństwo obniżki stóp w pierwszym kwartale 2021 roku wynosi ok. 40 proc. Ewentualną przestrzeń na obniżkę szacujemy obecnie na 10 pkt. bazowych” – napisali. 

Dodają, że bardzo istotne dla kolejnych posunięć RPP będzie zachowanie złotego, wskazując, że jeżeli kurs EUR/PLN szybko znajdzie się poniżej poziomów, przy których NBP dokonał interwencji w grudniu (około 4,45), to znacząco zwiększy to szanse na poluzowanie polityki pieniężnej w Polsce.

Także zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl, jeśli miałoby dojść do redukcji stóp, to najprawdopodobniej dopiero pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku, gdy RPP będzie dysponować nową projekcją inflacyjną.

W 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie z poziomu 1,5 do 0,1 proc.

Czytaj także:

Analiza: polskie aktywa są niedoszacowane przez zagranicznych inwestorów