{"vars":{{"pageTitle":"Rusza wsparcie dla firm energochłonnych. Na stole leżą miliardy złotych [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energia","energia-elektryczna","firma","gaz","ke","ministerstwo-rozwoju-i-technologii","najnowsze","waldemar-buda"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"25 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":615225}} }
300Gospodarka.pl

Rusza wsparcie dla firm energochłonnych. Na stole leżą miliardy złotych [AKTUALIZACJA]

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło nabór wniosków o wsparcie przedsiębiorstw energochłonnych, poinformował minister Waldemar Buda. Budżet programu to 5,5 mld zł.

– Dzisiaj uruchamiamy nabór. Mamy 5,5 mld zł dla przedsiębiorstw energochłonnych, czyli dużych przedsiębiorstw, które dużo korzystają z energii: gazu i energii elektrycznej – powiedział Buda w TVP Info.

Ile firm skorzysta z pomocy?

MRiT szacuje, że ze wsparcia skorzysta ponad 3 tys. przedsiębiorstw.

– Czekaliśmy od kwietnia na notyfikację KE, otrzymaliśmy ją 6 października. Natychmiast podjęliśmy uchwałę Rady Ministrów. Dzisiaj ruszamy z programem – podkreślił minister.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Ze wsparcia mogą skorzystać firmy z takich branż jak m.in. hutnictwo, ceramika, a także przedsiębiorstwa produkcyjne i zajmujące się przetwórstwem.

Wnioski można składać do 11 listopada.


Jak przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, drugi nabór wniosków o wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych ruszy w lutym 2024 r.

– Pomoc podstawowa będzie wypłacana w dwóch turach – za pierwsze i za drugie półrocze 2023 r. w formie refundacji, zaś pomoc zwiększona w formie zaliczki za cały 2023 r. – podało MRiT.

Wnioski o pomoc będzie można składać elektronicznie poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Firma energochłonna – definicja

Do uzyskania pomocy podstawowej uprawnione będą wszystkie firmy energochłonne, które przeważającą działalność prowadzą w sekcji B lub C PKD. Za energochłonne uznane zostaną te firmy, których koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. wyniosły nie mniej niż 3 proc. wartości produkcji sprzedanej. Kwota pomocy podstawowej wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro, liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce.

Z pomocy zwiększonej będą mogły skorzystać firmy, które spełniają dodatkowe warunki:

– prowadzą przeważającą działalność w branżach określonych przez KE jako szczególnie narażone na utratę konkurencyjności,

– odnotowały w 2023 r. ujemny wynik finansowy EBITDA lub spadek tego wskaźnika o 40 proc, względem 2021 r.

– przedstawią do końca I kwartału 2024 r. plan zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30 proc. otrzymanej pomocy.

To też może Cię zainteresować: