{"vars":{{"pageTitle":"Rząd luzuje obostrzenia. Od 1 marca większość restrykcji będzie zniesione","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","luzowanie-obostrzen","obostrzenia","pandemia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":266617}} }
300Gospodarka.pl

Rząd luzuje obostrzenia. Od 1 marca większość restrykcji będzie zniesione

Dzisiaj znosimy większość obostrzeń i zostawiamy te, które są najbardziej konieczne – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. 

Będziemy stopniowo odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń, a dzisiaj większość z nich przestanie obowiązywać. (…) Po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy – powiedział premier.

Jak wskazał premier, nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, m. in . w komunikacji publicznej czy w sklepach.

Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach – tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski – powiedział Morawiecki.

Od 1 marca znosimy większość restrykcji gospodarczych. (…). Trend spadkowy w nowych zakażeniach Covid-19 jest bardzo silny – dodał Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zarówno minister jak i premier wskazali, że szczepienia odegrały ogromną rolę jeśli chodzi o obronę przed hospitalizacją i zgonem z powodu Covid-19.

Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa – powiedział Niedzielski.

To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić – zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat – poinformował.

Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania – wskazał.

Kwarantanna i izolacja pozostaje skrócona

Kwarantanna i izolacja pozostają w skróconym czasie – poinformował w środę premier. Szef rządu poinformował na środowej konferencji prasowej o utrzymaniu izolacji i kwarantanny dla domowników w krótszych okresach.

Morawiecki zastrzegł, że rozdział pandemii COVID-19 nie jest jeszcze zamknięty.

Pandemia nas wszystkich nauczyła pokory, nauczyła spokojnego podejmowania decyzji. Ale widzimy, że dzisiaj śmiertelność wywołana wariantem omikron, hospitalizacje wywołane tą mutacją są dalece niższe niż przestrogi, z którymi się spotykaliśmy i których słuchaliśmy, bo lepiej założyć ten zły scenariusz i ocalić jak najwięcej istnień ludzkich, pomóc jak największej liczbie ludzi – podkreślił.

Ale widzimy, że śmiertelność czy hospitalizacje wywołane Omikronem są dalece niższe, niż wcześniejsze przestrogi – dodał.

W Polsce zmarło dotąd ponad 110 tys. osób z COVID-19, wśród nich 304 lekarzy i 257 pielęgniarek – wynika z najnowszych danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Zdrowia.

Dziś, 23 lutego, odnotowano 20 456 nowych przypadków Covid-19 – przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Programu I Polskiego Radia. Dodał, że zmarło 360 osób z COVID-19, a około 70 proc. z nich było niezaszczepionych. Wiceminister zdrowia zaznaczył, że dzisiejsza liczba zakażeń „to jest prawie 30 proc. mniej niż to było tydzień wcześniej”.

Polska w grudniu 2021 roku osiągnęła najwyższą nadmiarową śmiertelność spośród państw UE – 69 proc., wynika z danych Eurostatu. Z kolei w całym 2020 roku w Polsce zmarło w sumie 425 tys. osób, czyli najwięcej od czasu II wojny światowej, a urodziło się zaledwie 358,9 tys. osób – czyli najmniej od 2005 roku.

W tej chwili priorytetem będzie odmrażanie służby zdrowia i odrabianie długu zdrowotnego, który narósł w trakcie pandemii – powiedział minister zdrowia.