{"vars":{{"pageTitle":"Rząd planuje przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. W grę wchodzą też inne rozwiązania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["artur-sobon","inflacja","makroekonomia","podatek-od-zyskow-kapitalowych","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"27 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":382635}} }
300Gospodarka.pl

Rząd planuje przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. W grę wchodzą też inne rozwiązania

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej nie jest wykluczone, ale rozważamy różne rozwiązania, które mogłyby skutkować tym samym, co proste przedłużenie tarczy antyinflacyjnej – powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń w radiu RMF FM.

– Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej nie jest wykluczone, ale rozważamy różne rozwiązania, które mogłyby skutkować tym samym, co proste przedłużenie tarczy antyinflacyjnej i zastanawiamy się, z którego rozwiązania skorzystać – powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń w radiu RMF FM.

Dodał, że decyzje o przedłużeniu tarcz antyinflacyjnych są podejmowane w okresach kwartalnych i że każdy miesiąc takiego przedłużenia kosztuje budżet 2,5 mld zł.

Soboń był pytany także o możliwości zmian w podatku od zysków kapitałowych i o tym, czy jest szansa na jego zniesienie.

– Na pewno nie będzie zniesienia podatku od zysków kapitałowych. Natomiast myślimy nad rozwiązaniem w postaci kwoty wolnej, aby podatek nie obejmował tych, co mają niewielkie dochody i niewielkie oszczędności – powiedział wiceminister finansów.

Zastrzegł, że wprowadzenie kwoty wolnej w podatku od zysków kapitałowych jest „trudniejsze operacyjnie”, dlatego trudno obecnie podawać takiej terminy.

– Będziemy o tyle racjonalni, że terminy będą zależeć od tego, jak szybko instytucje, które będą odpowiadać za wdrożenie tego rozwiązania, będą w stanie dostosować swoje systemy – powiedział Artur Soboń.

Droga energia odpowiada za 1/3 wzrostu cen w przemyśle