{"vars":{{"pageTitle":"Rząd w Portugalii odstąpił od zamiaru podawania trzeciej dawki szczepionki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","pandemia","portugalia","szczepienia-przeciw-covid","trzecia-dawka-szczepionki"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"7 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":185925}} }
300Gospodarka.pl

Rząd w Portugalii odstąpił od zamiaru podawania trzeciej dawki szczepionki

Portugalski rząd ogłosił w poniedziałek, że odstępuje od zamiaru podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Powodem decyzji jest cofanie się pandemii w tym kraju, a także brak „podstaw naukowych” takiego rozwiązania.

Jak poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Antonio Lacerda Sales, możliwość wprowadzenia w najbliższym czasie w Portugalii trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 została oddalona z powodu braku “podstaw naukowych” dla tego rozwiązania.

W Portugalii epidemia ustępuje

Przedstawiciel rządu wskazał, że hipoteza wprowadzenia dodatkowych szczepień “póki co zostaje przełożona na inny termin”. Dodał, że nie przemawia też za nią poprawiająca się w Portugalii sytuacja epidemiczna.

Sales podał, że podczas ostatniej doby zanotowano zaledwie 663 przypadki infekcji koronawirusem, czyli najmniej od maja 202. Od niedzieli zmarło 12 osób chorych na Covid-19.

W ocenie wiceministra zdrowia w najbliższych tygodniach można spodziewać się zniesienia przez rząd Antonia Costy obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu.

25 sierpnia Państwowa Komisja ds. Szczepień (CTV), wchodząca w skład służb medycznych Portugalii, zgodziła się na podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi dla grupy około 100 tysięcy osób.

W swoich zaleceniach komisja wskazała, że podawanie trzeciej dawki powinno objąć chorych na nowotwory, HIV, a także pacjentów po przeszczepach.

6 mln Polaków żyje w regionach poważnie opóźnionych rozwojowo. Wywiad z prof. Przemysławem Śleszyńskim z PAN