Przyszły koalicyjny rząd nie będzie unieważniał umów zawieranych dotychczas przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), wynika z wypowiedzi senatora Platformy Obywatelskiej (PO) nowej kadencji Grzegorza Schetyny. Ale planowana jest rezygnacja z finansowania armii z funduszy pozabudżetowych.
Obecnie trwają rozmowy między Platformą Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą w sprawie umowy koalicyjnej.
Schetyna pytany w RMF FM, czy przyszły rząd będzie unieważniał umowy, zawierane przez MON, powiedział: „oczywiście, nie będziemy tego robić”.
– Będziemy oglądać, co działo się przez te ostatnie miesiące i lata w Ministerstwie Obrony Narodowej, te decyzje które stały przed, stały za podejmowaniem czy wydawaniem wielkich pieniędzy. […] My musimy po prostu to wszystko przejrzeć – dodał.
Na pytanie czy Polska powinna się zbroić, odpowiedział: „ale powinna, będziemy to robić, przecież to nie wymaga kwestii, tylko będziemy to robić w sposób transparentny, nie będzie tak, że będziemy wyrzucać pieniądze poza budżet”.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Obecnie finansowanie armii odbywa się w ramach budżetu oraz działającego przy BGK Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ).
To też może Cię zainteresować:
- MON wybrało się na zakupy. Wojsko dostanie sprzęt wart ponad 1,3 mld zł
- Wojskowe cysterny na stacjach paliw. Orlen tłumaczy skąd się tam wzięły
- Co się dzieje w Gabonie. Kolejny kraj Afryki zaczyna się chwiać po przejęciu władzy przez wojsko
- Wojsko i rodzina, czyli gdzie są największe wydatki w budżecie. Oto mapa na 2024 rok [GRAFIKA INTERAKTYWNA]