{"vars":{{"pageTitle":"Senat chce niższych taryf gazowych także dla przedsiębiorców","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz","inflacja","senat-rp","tarcza-antyinflacyjna","taryfa","ustawa","zerowy-vat"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":249848}} }
300Gospodarka.pl

Senat chce niższych taryf gazowych także dla przedsiębiorców

Niższy VAT na więcej produktów i korzystniejsze taryfy gazowe także m. in. dla małych i średnich przedsiębiorców – to propozycje Senatu. Izba Wyższa polskiego parlamentu zgłosiła swoje poprawki do rządowych projektów.

Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, w ramach walki ze skutkami inflacji, wprowadzenie taryf gazowych dla spółdzielni mieszkaniowych oraz obniżenie VAT-u na szereg produktów.

Oba programy zostały już uchwalone przez Sejm. Teraz projekty ustaw trafiły do Senatu, który przyjął swoje poprawki do proponowanych aktów prawnych.

O przyjęciu lub odrzuceniu poprawek Senatu zdecydują posłowie.

Taryfy gazowe także dla biznesu

Ustawa zakłada, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na 2022 rok. W przyjętym przez Sejm kształcie ustawy, niższe taryfy gazowe miałyby obejmować przede wszystkim spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe czy obiekty użyteczności publicznej – jak np. szpitale czy szkoły i przedszkola.

Senat proponuje, by katalog objął także m. in.:

Za ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu wraz z kilkudziesięcioma poprawkami głosowało 98 senatorów. Nikt był był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Niższy VAT na węgiel?

Ustawa o obniżeniu VAT-u na niektóre produkty to element tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Oo 1 lutego niższa stawka podatku VAT miałaby obejmować m. in. żywność, nawozy czy gaz wykorzystywany do ogrzewania.

Senat chce rozszerzenia katalogu towarów, które od 1 lutego 2022 roku miałyby być okresowo opodatkowane niższą stawką VAT o węgiel i koks na cele opałowe, paliwa i oleje napędowe stosowane dla celów opałowych oraz o oleje opałowe. Poparł także czasowe obniżenie do 8 proc. stawki podatku VAT dla gazu LPG wykorzystywanego do ogrzewania.

Za nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług wraz z kilkoma poprawkami głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej odrzucono wniosek o przyjęcie noweli bez poprawek.

Sektor wydobycia węgla będzie kurczył się w całej Europie. Ale nie w Polsce