{"vars":{{"pageTitle":"Skanska jako pierwsza stosuje beton o obniżonym śladzie węglowym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["beton","beton-niskoemisyjny","biurowce","branza-budowlana","budowa","budownictwo","ekologia","emisja-co2","niskoemisyjny-przemysl","redukcja-emisji","skanska","zielone-miasto"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":170947}} }
300Gospodarka.pl

Skanska jako pierwsza stosuje beton o obniżonym śladzie węglowym

Spółka biurowa Skanska dąży do neutralności emisyjnej, dlatego wraz z firmą CEMEX wprowadza na polski rynek beton o obniżonym śladzie węglowym. Wykorzystano go po raz pierwszy przy budowie warszawskiego budynku dewelopera.

Zastosowanie takiego betonu ma zapewnić ograniczenie ocieplania się klimatu i odpowiedź na potrzebę budowania miast z wykorzystaniem niskowęglowych technologii.

Procentowy udział betonu w tzw. wbudowanym śladzie węglowym budynków Skanska, spośród wszystkich następujących grup materiałowych – stal, aluminium, szkło, ceramika – wynosi około 56 proc.

Innowacja w budownictwie pozwoli zadbać o środowisko

Skanska jako pierwszy deweloper w Europie Centralnej postanowiła zastosować beton o obniżonym śladzie węglowym o nazwie Vertua® plus. Jego emisyjność jest średnio o 42 proc. mniejsza niż betonu o tradycyjnym składzie. Przełomowy produkt został wprowadzony na rynek przez firmę CEMEX, globalnego dostawcę i producenta materiałów budowlanych.

Wdrożenie przeprowadzono w ramach budowy P180 – biurowej inwestycji Skanska w Warszawie. Przy budowie dotychczas wykorzystano prawie 3,5 tys m3 betonu o obniżonym śladzie węglowym. Ilość zredukowanego w ten sposób CO2 odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy.


Czytaj także: GDDKiA zakontraktowała budowę dróg za prawie 13 mld zł od początku roku


Obniżony ślad węglowy (mniejsza emisja CO2 przy produkcji) betonu to proces złożony, na który składa się wiele czynników produktowych i produkcyjnych. Ważne są odpowiednia receptura, wykorzystanie cementu o niskim śladzie węglowym i lokalnych surowców, stosowanie paliw alternatywnych (na etapie produkcji) oraz dodatków mineralnych do cementu.

„Obniżenie śladu węglowego w ramach realizacji naszych ambitnych celów klimatycznych zaczynamy od działań, które mają największy wpływ na środowisko. Skupiamy się nie tylko na emisji CO2 na etapie użytkowania budynków, ale również podczas budowania i dobierania odpowiednich materiałów. Jedną z innowacji, którą wykorzystujemy przy produkcji tych ostatnich, jest niskoemisyjny beton” – mówi Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

Nie tylko beton

„Jedną z naszych zrównoważonych inicjatyw jest współpraca z Signify, pozwalająca wykorzystać innowacyjne oświetlenie w biurowcach obniżające zużycie energii. Po tzw. zielonym betonie i antysmogowych chodnikach w obrębie kilku inwestycji w Polsce przyszedł czas na beton niskoemisyjny. Docelowo chcielibyśmy go wykorzystywać we wszystkich naszych projektach w Europie Środkowo-Wschodniej” – dodaje Adam Targowski.

Skanska to deweloper budynków biurowych, w których stawia się na zielone rozwiązania. Niektóre biurowce, np. Centrum Południe we Wrocławiu czy biurowiec Wave w Gdańsku są zasilane całkowicie poprzez odnawialne źródła energii. Skanska we współpracy z innymi firmami tworzy innowacyjne rozwiązania.

Od 2018 roku współpracuje z Saule Technologies, dzięki czemu rozpoczęto testowanie fotowoltaicznych ogniw z perowskitu. Wykonane z nich ogniwa dorównują już wydajnością ogniwom krzemowym. Są elastyczne, bardzo cienkie, lekkie i półprzejrzyste. Ponadto zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem.

Dlatego ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu, bo działają efektywnie na każdej powierzchni. Rozwiązanie sprawdzono w warszawskim biurowcu Spark, a następnie uruchomiono pilotażową linię produkcyjną umożliwiającą produkcję ogniw w większym formacie.

Polskie miasta biją rekordy i na potęgę budują wieżowce. Oto najciekawsze z nich