{"vars":{{"pageTitle":"Spółka z Grupy Orlen zwiększyła zasoby gazu na szelfie norweskim. Jest nowa umowa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gaz-ziemny","najnowsze","norwegia","orlen","pgnig","pgnig-upstream-norway","wydobycie-gazu"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"27 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":649724}} }
300Gospodarka.pl

Spółka z Grupy Orlen zwiększyła zasoby gazu na szelfie norweskim. Jest nowa umowa

PGNiG Upstream Norway (PUN) z Grupy ORLEN podpisało umowę z Wintershall Dea Norge. Umowa dotyczy wymiany udziałów w aktywach wydobywczych w Norwegii. W ten sposób zwiększy zasoby gazu netto o 0,42 mld m³, informuje spółka.

PUN uzyska udziały w złożu Idun Nord i zwiększy stan posiadania w złożach Adrianna i Sabina. W zamian przekaże Wintershall Dea część swoich udziałów w złożu Ærfugl Nord. Efektem transakcji będzie zwiększenie zasobów wydobywalnych spółki o ponad 0,4 mld m³ gazu ziemnego. Wymiana aktywów pozwoli również zoptymalizować PUN udziały w koncesjach na obszarze Skarv, co poprawi efektywność i zmniejszy koszty zarządzania tymi aktywami – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z umową pomiędzy PGNiG Upstream Norway (PUN) i Wintershall Dea Norge, w zamian za 3,08 proc. udziałów w złożu Ærfugl Nord, Grupa ORLEN otrzyma 11,92 proc. udziałów w złożu Idun Nord i 1,92 proc. udziałów w koncesji PL211 CS, obejmującej złoża Adriana i Sabina, podano także.

Transakcja umożliwi spółce przesunięcie części wydobycia na kolejne lata, kiedy naturalnie zmniejszy się produktywność aktualnie eksploatowanych złóż.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Norweski Szelf Kontynentalny jest jednym z kluczowych rynków zagranicznych, na których działa Grupa Orlen. Dzięki rurociągowi Baltic Pipe koncern może dostarczyć do Polski ponad 8 mld m³ norweskiego gazu rocznie, z rosnącym udziałem własnego wydobycia. Do końca 2030 roku koncern chce zwiększyć produkcję gazu ze swoich norweskich złóż do ponad 6 mld m³ rocznie.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Czytaj także: