{"vars":{{"pageTitle":"Stawki VAT zależne od wydatków na wojsko. Rząd przedstawia szczegóły propozycji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["artur-sobon","budzet","finanse-publiczne","ministerstwo-finansow","najnowsze","podatek-vat","podatki","stawki-vat","vat"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":346027}} }
300Gospodarka.pl

Stawki VAT zależne od wydatków na wojsko. Rząd przedstawia szczegóły propozycji

Rząd chce powiązać wysokość stawek VAT z poziomem wydatków na wojsko, ale dopiero od 2024 roku. W przyszłym roku VAT nadal będzie wynosił 23 proc. i 8 proc. – na mocy bezpośredniego zapisu w ustawie o VAT.

O planowanych zmianach poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Aby w przyszłym roku mogły obowiązywać takie stawki, jak obecnie – czyli 23 i 8 procent – rząd musi zmienić przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Gdyby tego nie zrobił, to bazowe stawki VAT-u musiałyby spaść do 22 i 7 proc. już w przyszłym roku. Więcej o tym pisaliśmy w tym tekście.

VAT musiałby spaść, bo uruchomiłaby się klauzula automatycznej z ustawy. Zgodnie z przyjętą w 2019 r. regułą, obecne podwyższone stawki można stosować tak długo, jak długo państwowy dług publiczny netto (po uwzględnieniu gotówki posiadanej przez MF) i deficyt finansów pozostają na odpowiednio podwyższonym poziomie.

Tymczasem według statystyk PDP netto wyraźnie spadł w 2021 r.

Na czym polegają zmiany? Przede wszystkim nowelizacją ustawy, która przy okazji wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do końca tego roku, rząd określa wprost, że w 2023 r. VAT pozostaje na poziomie 23 i 8 proc. Ale już od 2024 r. ma być inaczej. Zostanie wprowadzona klauzula, która powiąże stawki z wielkością wydatków na wojsko.

– Dopóki poziom wydatków na obronność będzie podwyższony do ponad 3 proc. PKB, dopóty stawki VAT powinny wynosić 23 proc. i 8 proc. Obronność jest nam potrzebna w obecnej sytuacji, aby odstraszyć potencjalnego agresora. A tym samym zapewnić bezpieczne warunki do rozwoju gospodarki – mówi wiceminister Soboń.

Wiceminister dodał również, że MF rozważa obniżkę tego podatku w niektórych przypadkach – na przykład na prasę i książki. Obniżki stawek miałyby funkcjonować obok już wprowadzonych tarczą antyinflacyjną. Jednak równocześnie VAT musiałby wzrosnąć w przypadku sprzedaży innych towarów i usług.


Polecamy także: