{"vars":{{"pageTitle":"Szczepienia przeciwko covid w Polsce uratowały życie 61 tys. osób - szacują ekonomiści IBS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","instytut-badan-strukturalnych","main","pandemia","szczepienia","szczepienia-przeciw-covid","zdrowie-publiczne"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"26 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":252187}} }
300Gospodarka.pl

Szczepienia przeciwko covid w Polsce uratowały życie 61 tys. osób – szacują ekonomiści IBS

Szczepienia przeciwko Covid-19 uratowały w 2021 w Polsce przed śmiercią około 61 tysięcy osób, w większości seniorów powyżej 60. roku życia – wyliczają ekonomiści Instytutu Badań Strukturalnych.

„Szczepienia zmniejszyły liczbę zgonów na COVID-19 w 2021 roku w Polsce o połowę w porównaniu do sytuacji, gdyby szczepionki nie były dostępne. Zdecydowana większość uratowanych chorych to osoby po 60 roku życia” – podają eksperci think tanku w opublikowanym właśnie raporcie.

Eksperci w swoich wyliczeniach uwzględnili liczbę osób zaszczepionych w poszczególnych grupach wiekowych oraz oraz różnicę w liczbie zgonów osób niezaszczepionych i zaszczepionych w danej grupie i w konkretnym miesiącu.

„Wpływ szczepień widoczny był już kwietniu, w szczycie wiosennej fali zachorowań, gdy liczba unikniętych zgonów sięgnęła 11 tys. Największy efekt szczepień widoczny był jednak podczas jesiennej fali zachorowań (poziom wyszczepienia populacji osiągnął wówczas 54 proc.). Tylko w grudniu, szczepienia uratowały życie 25 tysięcy osób, a w listopadzie – 13 tysięcy osób”wyliczają ekonomiści IBS.

Ich zdaniem zwiększanie zakresu szczepień wśród osób starszych jest najbardziej skutecznym sposobem obniżenia śmiertelności Covid-19. Autorzy raportu zwracają uwagę, że jest ona w Polsce nadal wysoka. To dlatego, sądzą, że w Polsce poziom wyszczepienia osób starszych jest niższy, niż w większości krajów Unii Europejskiej. Na koniec 2021 roku w grupie osób powyżej 70 roku życia ponad milion osób było nadal niezaszczepionych.

Eksperci oszacowali też, ile osób trzeba zaszczepić w poszczególnych grupach wiekowych, by uratować jedną osobę z każdej takiej grupy.

Z wyliczeń wynika, że wystarczy zaszczepić tylko 114 osób w wieku 80 lub więcej lat lub 162 osoby w wieku 70-79 lat. W młodszych grupach liczba ta rośnie do ponad 2 tys. osób w wieku 50-59 lat lub prawie 11 tys. osób w wieku 24-49 lat.

„Skupiając program szczepień na osobach w wieku 70 lub więcej lat można obniżyć liczbę zgonów na COVID-19 kilkadziesiąt razy bardziej niż adresując szczepienia do osób w wieku 25-49 lat” – piszą autorzy raportu IBS.

Ich zdaniem niskie wyszczepienie seniorów nie musi wcale wynikać z ich przekonań, a np. z małej mobilności spowodowanej choćby problemami z poruszaniem się, czy niedostatecznej wiedzy.

„Dotarcie do tych osób wymaga budowy zaufania i działań na poziomie lokalnym, angażujących pracowników ochrony zdrowia, pomocy społecznej oraz liderów lokalnych, uwzględniających postawy ludzi bez stygmatyzowania ich obaw i niewiedzy” – konkluduje raport.

Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych została założona w 2006 roku przez grupę ekonomistów związanych ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Obecnie zespół Instytutu tworzy 20 osób z doświadczeniem akademickim, doświadczeniem w sektorze pozarządowym, instytucjach publicznych i konsultingu. Think tank określa się jako niezależna i apolityczna fundacja naukowa.