{"vars":{{"pageTitle":"Szwajcaria nie podniesie stóp proc. To dobra wiadomość dla frankowiczów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["frankowicze","inflacja","kredyt-hipoteczny","kredyty","makroekonomia","noble-funds","stopy-procentowe","szwajcaria","waluty"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"12 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":245646}} }
300Gospodarka.pl

Szwajcaria nie podniesie stóp proc. To dobra wiadomość dla frankowiczów

Szwajcaria, jako jeden z nielicznych krajów w Europie, nie będzie podnosić stóp procentowych – uważa analityk Noble Funds.

– Helweci są jednym z wyjątków, gdzie ograniczenia podażowe, wysokie ceny energii, problemy z półprzewodnikami czy rosnące koszty pracy nie skutkowały jak dotychczas niekontrolowanym wzrostem inflacji. Co więcej, wiele wskazuje na to, że sytuacja ta nie zmieni się w kolejnych latach – mówi Arkadiusz Balcerowski, analityk Noble Funds TFI.

Według grudniowej projekcji inflacja z poziomu ok. 1,5 proc. ma obniżać się w kierunku 0,5 proc. na koniec roku. Do połowy 2024 roku nie ma nawet osiągnąć pułapu 1 proc., przy celu inflacyjnym definiowanym jako „tuż poniżej 2 proc.”.

Analityk dodaje, że owe 1,5 proc. jest i tak najwyższym poziomem od kryzysu finansowego sprzed ponad dekady.

– O ile sam fakt, że inflacja w Szwajcarii pozostaje nisko na tle innych państw nie jest specjalnie zadziwiający – podobnie wyglądało to w ostatnich latach w strefie euro – to już brak jakiejkolwiek reakcji na światowe trendy może być zaskakujący.

Dlaczego tak się dzieje? – Przyczyn takiego zachowania procesów cenowych w Szwajcarii upatrywać możemy w kursie franka względem euro, który nieprzerwanie od 2018 roku rośnie – podaje Balcerowski.

Silniejsza waluta jest istotną blokadą dla wyższych cen w postaci niższych kosztów importu dóbr z zagranicy. W efekcie w najbliższych latach raczej ciężko oczekiwać zmiany polityki pieniężnej i podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii – podaje.

– Kurs franka względem złotego również ma coraz mniej podstaw do tego, by rosnąć. Coraz wyższe stopy procentowe nad Wisłą zachęcają kapitał zagraniczny do lokowania środków w złotówkach, a to wspiera naszą walutę – pisze Arkadiusz Balcerowski.

Ponadto, wysoka inflacja w Polsce, z jaką stara się walczyć rząd, także jest powodem ku temu, aby krajowa polityka gospodarcza nakierowana była w stronę umocnienia złotego.

mBank chce zawierać ugody ws. kredytów frankowych. Tak wygląda ich propozycja