{"vars":{{"pageTitle":"Tak rosły ceny mieszkań w dużych miastach. Liderem Kraków, Wrocław i Łódź w czołówce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezpieczny-kredyt-2","ceny-mieszkan","kredyt-hipoteczny","mieszkanie-na-start","najnowsze","podwyzki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":671536}} }
300Gospodarka.pl

Tak rosły ceny mieszkań w dużych miastach. Liderem Kraków, Wrocław i Łódź w czołówce

Ceny mieszkań w IV kwartale najbardziej rosły w Krakowie podaje raport „Barometr Metrohouse i Credipass”. Wśród liderów jest jeszcze Wrocław i Łódź. Powód? Duży popyt, napędzany kredytami.

Wiele miast w Polsce doświadczyło w ostatnim czasie wzrostu cen za metr kwadratowy. Według opracowania sporządzonego przez ekspertów Metrohouse i Credipass ceny mieszkań pod koniec 2023 roku najbardziej rosły w Krakowie. Według analiz cen transakcyjnych wzrosty przekroczyły aż 34 proc.

W czołówce znalazły się też Łódź i Wrocław. Tam ceny metra kwadratowego wzrosły o 20 proc.

– Ta niebywała sytuacja bywa tłumaczona stosunkowo niską bazą cenową w IV kw. 2022 r., kiedy wobec braku akcji kredytowej ceny w stolicy Małopolski nie miały tendencji wzrostowych. Jednak to samo można przecież powiedzieć o innych miastach – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse, współtwórca raportu.

Eksperci z portalu Rynekpierwotny.pl zwracają też uwagę na dwa inne czynniki: brak możliwości negocjowania cen oraz wysoki średni metraż sprzedawanych mieszkań.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Oprócz tego, zwraca uwagę ekspert, utrzymywała się niska dostępność mieszkań.

– Problemy z podażą takich mieszkań były też masowo zgłaszane przez klientów, którzy swoje poszukiwania ograniczyli do rynku wtórnego. Potwierdzeniem dużego zapotrzebowania na lokale jest skracanie się czasu sprzedaży mieszkań w największych miastach. Według Barometru Metrohouse i Credipass czas sprzedaży w Warszawie wynosi średnio 69 dni wobec 89 dni w innych największych miastach – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse, cytowany w komunikacie.

Kredyty hipoteczne biją rekordy

Z drugiej strony ostatni kwartał 2023 roku to rekordowy czas na rynku kredytów hipotecznych. W ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. zaobserwować można było wzrost wnioskodawców, którzy chcieli zmieścić się w puli środków. Złożono ponad 100 tys. wniosków, podczas gdy Bank Gospodarstwa Krajowego przywidywał, że jest gotowy przyjąć maksymalnie 40 tys.

W IV kwartale zauważyć można było wzrost marż i oprocentowania stałego w bankach w kredytach hipotecznych.

 – Zdecydowana większość banków wykonała „ruch w górę”. Z tego głównie wynika nieco niższa średnia zdolność w bankach w stosunku do III kw. 2023 r. oraz wyższa średnia wysokość raty kredytu. Średnie oprocentowanie kredytu ze stałym oprocentowaniem jest nadal o 0,87 proc. niższe niż kredytu ze stopą zmienną.–  komentuje Andrzej Łukaszewski, Ekspert finansowy Credipass i współtwórca raportu.

Na 2024 rok przewidziano program Mieszkanie na start, który w obecnym formacie jest korzystny dla rodzin wielodzietnych. Trwają konsultacje jego pierwszych założeń. Po nich będzie można ocenić jego atrakcyjność i prawdopodobny wpływ na rynek kredytów hipotecznych i nieruchomości.

Czytaj również: