{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza Antyinflacyjna 2.0 uchwalona przez Sejm. Spadną stawki VAT na wybrane towary","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-energii","ceny-gazu","inflacja","rzad","sejm","tarcza-antyinflacyjna","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":246317}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 uchwalona przez Sejm. Spadną stawki VAT na wybrane towary

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 przyjęta przez posłów. Ustawa wprowadza od 1 lutego zerowy VAT na żywność i gaz, obniża stawki VAT do 8 proc. na paliwa i do 5 proc. na energię elektryczną i ciepło.

Przyjęta przez Sejm ustawa to część pakietu rozwiązań, który ma łagodzić skutki rosnącej inflacji. Choć formalnie projekt ustawy był poselski, to przygotował go i prezentował rząd. Szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 we wtorek 11 stycznia prezentował premier Mateusz Morawiecki.

Obniżenie stawek VAT, jak mówił szef rządu, ma pomóc Polakom zmagającym się ze skutkami rosnących cen energii, co przekłada się na wzrost cen innych towarów.


Czytaj też: Obniżka VAT na żywność tylko zwiększy inflację – wyliczyli ekonomiści


Co się składa na Tarczę Antyinflacyjną 2.0? Od 1 lutego do 31 lipca ustawa wprowadza:

Rząd wylicza, że koszt wprowadzenia drugiej tarczy antyinflacyjnej to 11,6 mld zł. Najwięcej, ok. 2,9 mld zł, będzie kosztowało wprowadzenie zerowej stawki na żywność.

Więcej o rozwiązaniach poprzedniej tarczy inflacyjnej pisaliśmy w tych artykułach: