{"vars":{{"pageTitle":"Zmiana stawek VAT i taryfy gazowe. Ustawy z Tarczy Antyinflacyjnej z podpisem Prezydenta","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz","inflacja","obnizenie-podatku-vat","prezydent","sejm","senat","tarcza-antyinflacyjna","taryfa","vat"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":253240}} }
300Gospodarka.pl

Zmiana stawek VAT i taryfy gazowe. Ustawy z Tarczy Antyinflacyjnej z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawę dot. czasowego zamrożenia cen gazu dla niektórych odbiorców. To oznacza, że ustawy wejdą w życie.

Wprowadzane zmiany to cześć rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. To projekt mający na celu walkę ze skutkami wysokiej inflacji.

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada czasowe obniżenie stawek VAT na niektóre towary (w tym żywności i energię cieplną). Z kolei druga głównym celem drugiej ustawy jest „uruchomienie specjalnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski” – podała Kancelaria Prezydenta. Natomiast w perspektywie krótkoterminowej, chodzi o wsparcie dla gospodarstw domowych, mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych.

Zmiany w VT wejdą w życie od 1 lutego. Natomiast ustawa o cenach gazu dla niektórych odbiorców wejdzie w życie jutro, ze skutkiem wstecznym – od 1 stycznia 2022 roku.

Bez poparcia Sejmu dla poprawek Senatu

Wczoraj głosowanie na oboma aktami prawnymi odbyło się w Sejmie. Posłowie odrzucili poprawki Senatu rozszerzające katalog towarów, które od 1 lutego 2022 roku miałyby być okresowo opodatkowane niższą stawką VAT.

Poprawki Senatu zakładały objęcie od 1 lutego niższymi stawkami VAT-u także węgla i koksu wykorzystywanych na cele opałowe, paliw i olejów napędowych stosowanych dla celów opałowych olejów opałowych i pozostałych paliw opałowych. Senat chciał też czasowego obniżenia do 8 proc. stawki podatku VAT dla gazu LPG wykorzystywanego do ogrzewania.

Sejm odrzucił także poprawki Senatu dot. taryf gazowych. Senat chciał, by katalog odbiorców, uprawnionych do stosowania niższych stawek, został rozszerzony o podmioty, które wykorzystują gaz do produkcji energii cieplnej na potrzeby spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i innych podmiotów zobowiązanych do zarządzania wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi. Chciał także, by niższymi stawkami były objęte podmioty prowadzące obiekty sportu i rekreacji, parki naukowo-techniczne, komunikacja miejska, a także mali i średni przedsiębiorcy.