{"vars":{{"pageTitle":"Tarcze antyinflacyjne pod znakiem zapytania. Rząd nie podjął decyzji, ale nie wyklucza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gaz","magdalena-rzeczkowska","najnowsze","piotr-muller","prad","projekt-budzetu","tarcze-antyinflacyjne","wegiel"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"1 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":605058}} }
300Gospodarka.pl

Tarcze antyinflacyjne pod znakiem zapytania. Rząd nie podjął decyzji, ale nie wyklucza

W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. nie ma mowy o przedłużeniu funkcjonowania tarcz antyinflacyjnych. Zarówno minister finansów Magdalena Rzeczkowska, jak i rzecznik rządu Piotr Muller, zapewniają jednak, że jeżeli będzie taka potrzeba, to tarcze będą utrzymane.

Szefowa resortu finansów oraz rzecznik rządu zajęli stanowisko w tej sprawie za pośrednictwem serwisu X, czyli dawnego Twittera.

Tarcz nie ma, ale być może będą

– Fakt, że w projekcie ustawy budżetowej na 2024, nie ma zapisanej Tarczy nie oznacza, że jej nie będzie. Podobnie było w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023, a Polacy mogą z tego rozwiązania korzystać. […] Będziemy na bieżąco obserwować sytuację i reagować stosownie do potrzeb. A to oznacza, że jeśli taka potrzeba wystąpi, podejmiemy decyzję o kontynuacji Tarcz w przyszłym roku – napisała Rzeczkowska na swoim profilu.

Zapowiedzi szefowej resortu finansów potwierdził Piotr Muller, rzecznik rządu:

– Nasz rząd zawsze reaguje w czasie kryzysów. Tarcze finansowe, antykryzysowe i antyinflacyjne były uruchamiane zgodnie z potrzebami. Tak samo będzie w przyszłości. Jeżeli nadal będzie taka potrzeba, to tarcze antyinflacyjne będą utrzymane.

Tarcze antyinflacyjne, czyli zamrożone ceny prądu, gazu i węgla

W ramach tarczy antyinflacyjnej na ten rok zamrożone zostały ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, a powyżej limitu zużycia wprowadzono cenę maksymalną. Z ceny maksymalnej skorzystały m.in. samorządy oraz mali i średni przedsiębiorcy. Cena maksymalna dotyczyła także gazu.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Równocześnie ograniczone zostały podwyżki cen ciepła dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. Rząd wprowadził również dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych oraz maksymalną cenę dla węgla dystrybuowanego przez samorządy.

To też może Cię zainteresować: