{"vars":{{"pageTitle":"Tegoroczny listopad był najgorętszy w historii pomiarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["europa","kryzys-klimatyczny","rekord","swiat","temperatura","wzrost-globalnych-temperatur","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"9 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72687}} }
300Gospodarka.pl

Tegoroczny listopad był najgorętszy w historii pomiarów

Listopad 2020 roku był średnio najgorętszy spośród wszystkich mierzonych w historii. Co gorsza, cały rok 2020 może okazać się najcieplejszym w historii pomiarów.

Takie dane pochodzą z europejskiego programu monitorującego klimat Copernicus.

Rekordy temperatury w listopadzie odnotowano m.in. w Europie. Rekord padł też oddzielnie dla większości państw Europejskich. Na przykład w Norwegii było w tym roku najcieplej od 1900 roku.

Ten listopad był także o 2,2 stopnia Celsjusza cieplejszy od średniej dla Europy od 1981 do 2010 roku. W Europie różnica wobec średniej jest dużo większa niż ta globalna. Na świecie ten listopad był cieplejszy o 0,77 stopnia Celsjusza od średniej dla świata w latach 1981-2010.

Poniższe dwie ilustracje prezentują miesięczne globalne, a potem europejskie anomalie (odchylenie zmierzonej temperatury od tej mierzonej dla dłuższego okresu) temperatury powietrza dla listopada we wspomnianych latach.

Informacje Copernicus wskazują, że w Europie od stycznia do listopada było w tym roku o pół stopnia cieplej niż w analogicznym okresie w 2019 roku. Także cała jesień była bardzo gorąca. Ostatnia najcieplejsza jesień w Europie miała miejsce w 2006 roku. Ta tegoroczna była od niej cieplejsza o 0,4 stopnia Celsjusza.


Czytaj także: Raport: rok 2019 był najcieplejszym w historii Europy. 11 z 12 najcieplejszych lat zdarzyło się w XXI wieku


Wyjątkowo gorąco było także w innych zakątkach ziemi, na przykład w rejonie Syberii oraz Arktyki.

Wpływa to na częstotliwość pożarów, przyspiesza proces topnienia lodowców, a w Arktyce odnotowano w tym roku bardzo niski poziom lodu morskiego. Oznacza to także ogrzewanie się oceanów, co pogłębia chociażby problem topnienia lodowców czy kryzys bioróżnorodności.

Dotychczas to rok 2016 opisywano jako najcieplejszy w historii pomiarów. Blisko pobicia rekordu był także zeszłoroczny 2019 rok, jednak – jak podali badacze z Copernicus – to 2020 prawdopodobnie okaże się najcieplejszym rokiem od czasu, kiedy rejestrujemy dane o temperaturach.

Choć średnia temperatura wyższa o 0,5 stopnia (o tyle wzrosła względem zeszłego roku temperatura w listopadzie) wydaje się nie być wielką liczbą, to dla klimatu robi ona ogromną różnicę.


Czytaj też: W niedzielę najprawdopodobniej odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Termometr wskazał 54,4 stopnia Celsjusza


Podnoszenie się średniej temperatury na świecie oznacza zaburzanie globalnej równowagi klimatu. Dlatego w Porozumieniu paryskim uznano za graniczne dla globalnego bezpieczeństwa zatrzymanie wzrostu temperatur globalnych na 1,5 – 2 stopniach Celsjusza w porównaniu do temperatury z epoki przedprzemysłowej.

Ostatnie 10 lat było najgorętszą dekadą od rewolucji przemysłowej – raport