{"vars":{{"pageTitle":"Top 5 miast UE pod względem rezerwowania noclegów. Które miejsca w rankingu zajęły polskie miasta?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","rankingi"],"pageAttributes":["airbnb","booking-com","eurostat","expedia","main","noclegi","tripadvisor","turystyka","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":154761}} }
300Gospodarka.pl

Top 5 miast UE pod względem rezerwowania noclegów. Które miejsca w rankingu zajęły polskie miasta?

W latach 2018-2019, liczba noclegów spędzonych w krótkoterminowym zakwaterowaniu zarezerwowanym za pośrednictwem Airbnb, Booking, Expedia Group lub Tripadvisor wzrosła o 14 procent. Najczęściej odwiedzano Paryż, Barcelonę i Rzym. W Polsce najpopularniejszy był Kraków – wynika z danych Eurostatu.

W 2019 goście spędzili na terenie Unii Europejskiej ponad 554 mln nocy w obiektach zarezerwowanych przez Airbnb, Booking, Expedia Group lub Tripadvisor. Oznacza to, że przeciętnie około 1,5 miliona gości spało w łóżku zarezerwowanym za pośrednictwem jednej z tych czterech platform – podaje Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Najpopularniejsze miasta w Europie

Najczęstszymi miastami docelowymi rezerwacji za pośrednictwem jednej z czterech platform były:

  1. Paryż (15,1 milionów noclegów)
  2. Barcelona (11,3 milionów noclegów)
  3. Rzym (10,4 milionów noclegów)
  4. Lizbona (10,5 milionów noclegów)
  5. Madryt (8,3 milionów noclegów)

Które miejsca zajęły polskie miasta?

W latach 2028-2019 najczęściej odwiedzanym polskim miastem był Kraków (4,5 miliona noclegów zarezerwowanych przez jedną z czterech platform). Miasto zajęło 14 miejsce w rankingu i znalazło się tuż za Berlinem.

Warszawa osiągnęła wynik 3,1 miliona noclegów, co umiejscowiło stolicę na 20 miejscu na liście. Podobne wyniki osiągnęła Malaga.

Dalej znalazły się jeszcze dwa polskie miasta: Gdańsk (2 miliony noclegów) i Wrocław (1,3 miliona noclegów). Stolica Województwa Pomorskiego uzyskała 29 miejsce w rankingu, a Wrocław 38 miejsce – wynika z danych Eurostatu.


czytaj także: Zasady wjazdu dla turystów: gdzie Polacy pojadą bez testów, a gdzie są wciąż obostrzenia?


Najczęściej odwiedzane kraje europejskie

Pięć najpopularniejszych krajów docelowych dla pobytów rezerwowanych za pośrednictwem czterech prywatnych platform to: Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy oraz Portugalia.

20 najpopularniejszych regionów w Unii Europejskiej

20 najpopularniejszych regionów w Unii Europejskiej odpowiada za 48 procent łącznej liczby gości noclegów zarezerwowanych za pośrednictwem czterech platform. Większość z tych 20 najczęściej odwiedzanych regionów znajduje się w Hiszpanii (sześć regionów), Francji lub we Włoszech (odpowiednio pięć), natomiast dwa regiony znajdują się w Portugalii, jeden w Chorwacji i jeden na Węgrzech.

W trzech najpopularniejszych regionach w 2019 roku goście zarezerwowali ponad 20 milionów noclegów: Andaluzja (26 milionów), Adriatyk Chorwacja (25 milionów) i Katalonia (21 milionów). W 2019 te trzy regiony odpowiadały za 13% łącznej liczby noclegów gości w całej Unii Europejskiej, które zostały zarezerwowane za pośrednictwem czterech platform.

Dane obejmują zakwaterowanie zarezerwowane za pośrednictwem Airbnb, Booking, Expedia Group i Tripadvisor w 2018 i 2019 roku.

Komisja zamierza opublikować w ciągu roku dalsze dane na temat krótkoterminowych wynajmów mieszkań udostępnianych przez te platformy do 2020.

Zrównoważone podróżowanie to przyszłość turystyki. Jak Polska radzi sobie w tej dziedzinie?