{"vars":{{"pageTitle":"Transformacja energetyczna Chin 2021. Siedem kluczowych faktów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["chiny","ember","energetyka","energia-odnawialna","main","neutralnosc-klimatyczna","transformacja-energetyczna","wegiel"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"26 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":180504}} }
300Gospodarka.pl

Transformacja energetyczna Chin 2021. Siedem kluczowych faktów

W Chinach nadal przybywa mocy węglowych, choć wzrasta też udział energii odnawialnej w miksie energetycznym. Dzieje się to jednak zbyt wolno, by kraj osiągnął swoje cele klimatyczne oraz zaspokoił rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Wedle deklaracji sprzed niespełna roku, Chiny, jedna z największych światowych gospodarek, a także kraj o największych na świecie emisjach gazów cieplarnianych, zamierzają stać się neutralne klimatycznie do 2060 roku. Na 2030 rok ma za to przypaść szczyt emisji tego państwa, później mają one spadać.

Oznacza to, że Państwo Środka czeka transformacja energetyczna na wielką skalę. Niemiecki think tank energetyczny Ember przyjrzał się najnowszym danym dotyczącym transformacji w kraju, od którego sukcesu transformacyjnego zależy powodzenie globalnej walki z kryzysem klimatycznym.

“Transformacja energetyczna w Chinach nie przebiega wystarczająco szybko, ponieważ odbicie popytu na energię elektryczną wyprzedziło wzrost wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych” – diagnozuje think tank.

Poniżej garść faktów o tym, jak zmienia się miks energetyczny Chin.

1. W porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku, w 2021 roku 90 proc. światowego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną pochodziło z Chin. Szybko rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Chinach na mieszkańca zbliża się do poziomu UE. Od 2000 roku to zapotrzebowanie wzrosło tam 6-krotnie.

2. Wzrost produkcji energii wiatrowej i słonecznej pokrył 29 proc. wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w Chinach, podczas gdy 68 proc. tego wzrostu zaspokoił węgiel.

3. 43 proc. światowego wzrostu produkcji energii z wiatru i słońca również przypisać należy Chinom.

4. Mimo rozwoju energii odnawialnej, także produkcja energii z węgla wzrosła w tym kraju – o 15 proc. względem pierwszego półrocza 2019 roku. Stało się to, podczas gdy w reszcie świata łączna produkcja węgla spadła.

5. Wzrost produkcji energii z węgla w Chinach wyniósł 337 TWh. To więcej niż całkowita produkcja węgla w UE w pierwszej połowie tego roku w wysokości 184 TWh.

6. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Chinach w pierwszej połowie 2021 roku było o 14 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2019 roku. Spośród 64 przeanalizowanych krajów był to drugi najszybszy wzrost popytu na energię elektryczną, ustępujący jedynie Mongolii (17 proc.)

7. Udział Chin w światowej produkcji węgla w pierwszej połowie tego roku wyniósł 53 proc. (z 50 proc. w 2019 roku).

Czemu to ważne?

Według tego raportu think tanku Ember, wskaźnikiem zazielenienia gospodarki jest z jednej strony jej elektryfikacja, a więc wzrost zapotrzebowania na prąd, a z drugiej zaspokojenie tego zapotrzebowania przy pomocy czystych źródeł energii.

Choć Chiny uruchomiły lwią część nowych mocy OZE na świecie, nadal nie nadążają one za zapotrzebowaniem. Rozwój energii odnawialnej połączony z położeniem nacisku na efektywność energetyczną będzie więc konieczny, aby Chiny zrealizowały swój cel na 2030 i 2060 rok.

Będzie to tym trudniejsze, że w zeszłym roku Chiny uruchomiły 38,4 gigawatów (GW) nowych mocy opalanych węglem. To ponad trzy razy więcej niż w innych częściach świata.

Takie informacje płyną z badań opublikowanych w środę przez amerykański think tank Global Energy Monitor (GEM) oraz Helsińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA).

Nawet biorąc pod uwagę elektrownie wycofane z eksploatacji przez Chiny, zdolność produkcyjna tej floty węglowej wzrosła w 2020 roku o 29,8 gigawatów netto. W tym czasie reszta świata dokonała cięć o 17,2 gigawata w swoich mocach węglowych.

Sukces Chin w dążeniu do neutralności klimatycznej jest kluczowy dla globalnego sukcesu walki ze wzrostem tempereatury na ziemi spowodowanym eksploatacją paliw kopalnych przez człowieka. Według wyliczeń Climate Action Tracker (CAT), jeśli Chiny spełnią swoją obietnicę do 2060 roku, ta pojedyncza decyzja wpłynie na poziom ogrzania planety.

Obniży to prognozy dotyczące globalnego ocieplenia o około 0,2 do 0,3 stopni Celsjusza. To największa pojedyncza redukcja emisja jak dotąd przewidziana przez CAT.


Więcej o Chinach i węglu piszemy tutaj:
O tym i innych raportach Ember piszemy też tu: