{"vars":{{"pageTitle":"Trzy spółki węglowe pracują nad nowym systemem wynagrodzeń","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gornictwo","gornicy","minimalne-wynagrodzenie","najnowsze","pgg","place","wegiel","zarobki"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"20 stycznia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":734484}} }
300Gospodarka.pl

Trzy spółki węglowe pracują nad nowym systemem wynagrodzeń

Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy i Węglokoks Kraj rozpoczęły wspólne prace nad nowym systemem wynagrodzeń pracowników. Związane jest to z koniecznością dostosowania obecnych systemów do założeń projektu Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, podała PGG.

Najistotniejszą dla spółek węglowych zmianą wynikającą z projektu Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu o pracę jest wprowadzenie zapisu mówiącego o tym, że płaca zasadnicza nie może być mniejsza niż płaca minimalna. Obecne rozwiązania płacowe w spółkach węglowych nie gwarantują tego wszystkim pracownikom, dlatego zachodzi konieczność wypracowania nowych regulacji w tym zakresie. W 2025 roku minimalne wynagrodzenie krajowe wynosi 4 666 zł – czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono, Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy oraz Węglokoks Kraj objęte są umową społeczną, otrzymują dotacje na redukcje zdolności produkcyjnych, mają podobną strukturę stanowisk pracy, a wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia jest taka sama. Dlatego zdecydowano o rozpoczęciu prac nad opracowaniem i wprowadzeniem w każdej ze spółek jednolitych mechanizmów umożliwiających dostosowanie funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń pracowników do zmian w ustawie.

Główne założenia zmian w systemach wynagrodzeń są dyskutowane ze stroną społeczną w każdej ze spółek. Podczas spotkań przekazano m.in. założenia prac oraz zaprezentowano pomysły i koncepcje, które zostaną wykorzystane m.in. do dokonania stosownych przeliczeń i ocenienia efektów zwiększenia płacy zasadniczej. Wprowadzenie nowego systemu płac docelowo ma zwiększyć płacę zasadniczą w stosunku do stosowanych obecnych rozwiązań, ograniczyć liczbę składników wynagradzania oraz uprościć system wynagradzania – poinformowano w komunikacie.

Polska Grupa Górnicza to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej.

Południowy Koncern Węglowy skupia trzy zakłady górnicze w zachodniej Małopolsce oraz wschodniej części województwa śląskiego: ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach oraz ZG Janina w Libiążu.

Węglokoks Kraj jest producentem wysokiej jakości węgla energetycznego. Kontynuuje działalność Zakładu Wzbogacania Węgla „Julian” w Piekarach Śląskich. W 2015 r. w skład spółki weszły dwie kopalnie węgla kamiennego – KWK Bobrek w Bytomiu i KWK Piekary w Piekarach Śląskich, zatrudniające łącznie ok. 2 900 pracowników. W 2015 r. kopalnie zostały połączone w jeden zakład dwuruchowy – KWK Bobrek-Piekary.

Polecamy też: