{"vars":{{"pageTitle":"UE chce zwiększyć bezpieczeństwo w internecie. Otworzy specjalne centrum w Bukareszcie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo","bukareszt","cyberbezpieczenstwo","europa","informatyka","it","rada-ue","rada-unii-europejskiej","rumunia","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":122429}} }
300Gospodarka.pl

UE chce zwiększyć bezpieczeństwo w internecie. Otworzy specjalne centrum w Bukareszcie

Unia Europejska chce zwiększyć bezpieczeństwo internetu i innych mających krytyczne znaczenie sieci i systemów informacyjnych. W związku z tym otwiera nowe centrum z siedzibą w Bukareszcie, które będzie m.in. służyć ukierunkowywaniu środków finansowych związanych z cyberbezpieczeństwem.

Europejskie Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa będzie współpracować z siecią krajowych ośrodków koordynacji wyznaczonych przez państwa członkowskie.

Jak zapowiada Rada UE, jego zadaniem będzie również łączenie najważniejszych europejskich interesariuszy, w tym przedstawicieli przemysłu, organizacji akademickich i badawczych i innych odpowiednich stowarzyszeń społeczeństwa obywatelskiego. Wszystko po to, aby zwiększyć i rozpowszechnić w całej UE wiedzę fachową w tym zakresie.

Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś rozporządzenie ustanawiające centrum kompetencji i sieć ośrodków koordynacji. Następnym krokiem jest ostateczne przyjęcie tego aktu przez Parlament Europejski.

„Nowe centrum kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i sieć ośrodków koordynacji będą odgrywać zasadniczą rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa zarówno infrastruktury cyfrowej, z której tak często korzystamy w pracy i w wolnym czasie, jak i systemów i sieci informacyjnych w kluczowych obszarach takich jak zdrowie, transport, energia, rynki finansowe i systemy bankowe” – komentuje Mariana Vieira da Silva, portugalska minister stanu przy Prezydium Rady Ministrów

„Zwiększy również globalną konkurencyjność unijnego sektora cyberbezpieczeństwa, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, oraz wzmocni nasze przywództwo i strategiczną autonomię w obszarze cyberbezpieczeństwa” – dodaje.

UE zgadza się na 770 mln zł pomocy dla Przewozów Regionalnych, bo Polska obiecała otworzyć kolej na konkurencję