{"vars":{{"pageTitle":"Ukraina i Mołdawia już w europejskiej sieci energetycznej. Ma to poprawić ich bezpieczeństwo","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia","inwazja-rosji-na-ukraine","sieci-energetyczne","unia-europejska","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"16 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":277204}} }
300Gospodarka.pl

Ukraina i Mołdawia już w europejskiej sieci energetycznej. Ma to poprawić ich bezpieczeństwo

Ukraina i Mołdawia zostały przyłączone do systemu elektroenergetycznego Europy kontynentalnej. To największa w Europie sieć, z której korzystają głównie państwa Unii Europejskiej.

O podłączenie swoich sieci do systemu przesyłowego obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej wnioskowały wcześniej oba państwa. Wnioski zostały złożone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podłączenie do europejskiego systemu ma zapewnić Ukrainie i Mołdawii bezpieczeństwo energetyczne w obliczu rosyjskiej agresji. Zwłaszcza Mołdawia w ogromnym stopniu bazuje na dostawach surowców z Rosji.

O przyłączeniu krajów poinformował w mediach społecznościowych m. in. prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski:

– To kamień milowy w relacjach Ukrainy i Unii Europejskiej. Połączenie pomoże Ukrainie utrzymać stabilność systemu energetycznego – wskazała unijna komisarz ds. energii, Kadri Simson:

 

Operatorzy systemów przesyłowych z obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej (Continental Europe Synchronous Area – CESA) 16 marca 2022 roku rozpoczęli próbną pracę synchroniczną systemów Ukrainy i Mołdawii z CESA. Ten krok był poprzedzony wnioskiem operatorów Ukrainy i Mołdawii, odpowiednio Ukrenergo i Moldelectrica, o synchronizację w trybie awaryjnym – podaje z kolei ENTSO-E. To Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych, reprezentująca operatorów sieci energetycznych z 35 krajów Europy.

Dzisiejsze podłączenie Ukrainy i Mołdawii oznacza przyspieszenie projektu synchronizacji rozpoczętego w 2017 roku. Jak wskazała Kadri Simson, ENTSO-E udało się w dwa tygodnie wykonać to, co w innych warunkach „zajęłoby rok pracy”

To znaczący krok dla operatorów z CESA, współpracujących z Ukrenergo i Moldelectrica, którzy wykonują swoje obowiązki w ekstremalnie trudnych warunkach – wskazuje ENTSO.

Czytaj też: