{"vars":{{"pageTitle":"Jest wsparcie dla małych wytwórców OZE – mniej obowiązków i stabilniejsze perspektywy inwestycyjne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia","energia-odnawialna","mikroinstalacje","nowelizacja","oze","rozwoj-oze-w-polsce","sejm"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"12 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":174691}} }
300Gospodarka.pl

Jest wsparcie dla małych wytwórców OZE – mniej obowiązków i stabilniejsze perspektywy inwestycyjne

Będzie mniej obowiązków koncesyjnych dla małych wytwórców korzystających z odnawialnych źródeł energii (OZE), a definicja małej instalacji OZE zmieniona. Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy. 

Za nowelą głosowało 431 posłów. Tylko trzech było przeciwnych, a wstrzymało się 9 osób. Wcześniej posłowie odrzucili wszystkie zgłoszone poprawki.

Długoterminowy plan wsparcia

Nowelizacja ustawy miała na celu wesprzeć małych wytwórców energii z OZE. W związku z tym, ustawa przedłuża do 30 czerwca 2047 roku regulacje dotyczące maksymalnego okresu otrzymywania wsparcia dla instalacji. Obejmują one m.in. obowiązek zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie i prawo wytwórców do otrzymania dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej (w ramach tzw. systemów FIT oraz FIP).

Do tego dzięki nowelizacji dotychczasowa praktyka prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), dotycząca sposobu określania łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji OZE, została potwierdzona na poziomie ustawy.

Ma to znaczenie w kontekście zmiany kwalifikacji obowiązku (z koncesyjnego na rejestrowy) dla wytwórców energii z OZE z kilku tysięcy instalacji. Po zmianie uprawnieni przedsiębiorcy, którzy obecnie posiadają koncesję, zostaną wpisani do rejestru wytwórców energii.

Nowela określa także długoterminowy harmonogram udzielania wsparcia wytwórcom OZE przez sześć kolejnych lat.

Natomiast precyzyjne określenie ilości i wartość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane w aukcji w latach 2022-2027, zostanie określona w rozporządzeniu. Nie będą one mogły zostać zmniejszone.

Rozwiązanie to ma stworzyć przewidywalne ramy rozwoju sektora OZE oraz zapewnić stabilną perspektywę inwestycyjną.

Mniej obowiązków dla małych wytwórców

Przyjęta 11 sierpnia nowelizacja zakłada również ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Chodzi m.in. o podniesienie progu ich łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej z 0,5 MW do 1 MW lub mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu z 0,9 MW do 3 MW.

Inną zmianą jest to, że urządzenia wytwarzające energię z OZE o mocy do 500 kW będą mogły być lokalizowane bez konieczności uwzględnienia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. To zwiększenie limitu o 5 razy w stosunku do obecnych uregulowań.

Dodatkowo, spółki Skarbu Państwa będą mogły przejmować w dzierżawę pod budowę OZE grunty rolne z zasobów Skarbu Państwa bez konieczności przetargu.

Fotowoltaika to nie tylko panele na dachu. Czy plany Ministerstwa Klimatu faktycznie uderzą w branżę energetyki słonecznej?