Inflacja konsumencka wyniesie 10,8 proc. w 2022 roku – prognozuje Narodowy Bank Polski. Najwyższa ma być w trzecim kwartale.
Szczyt inflacji w 2022 roku jest przewidywany jest na poziomie 12,1 proc. w III kwartale, wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). Według projekcji banku, inflacja obniży się w kolejnych latach, jednak do końca horyzontu projekcji (2024) będzie przekraczać 3,5 proc. w ujęciu rocznym.
Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 7 marca 2022 roku. Tymczasem 8 marca Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe – o 75 pkt. bazowych w przypadku stopy referencyjnej (z 2,75 proc. do 3,5 proc.).
Według nowej projekcji, w 2023 roku inflacja konsumencka wyniesie 9 proc., a w 2024 4,2 procent.
Według projekcji z listopada, inflacja konsumencka miała wynieść 5,8 proc. w 2022 i 3,6 proc. w 2023 roku.
– W warunkach dynamicznego wzrostu cen surowców energetycznych na rynkach światowych, w wyniku sankcji nałożonych na Rosję, obserwowany obecnie wysoki poziom inflacji wzrośnie w najbliższych kwartałach (…). W dalszym horyzoncie – wraz ze spowolnieniem dynamiki PKB – tempo wzrostu inflacji będzie się już obniżać – podaje bank.
– W 2022 roku wysokie ceny surowców energetycznych na rynkach światowych – których poziom wzrósł jeszcze w konsekwencji agresji zbrojnej przeciw Ukrainie oraz sankcji nałożonych z tego powodu na Rosję – przekładają się zarówno na krajowe ceny paliw do prywatnych środków transportu, jak i wyższe rachunki za gaz i energię elektryczną dla gospodarstw domowych – podano także.
Jak wskazuje NBP, w przypadku cen żywności ich wysoka dynamika w 2022 roku również wynika z podwyższonych kosztów produkcji i dystrybucji oraz ograniczonej podaży niektórych surowców i produktów rolnych, w tym pszenicy, której kluczowymi eksporterami są Ukraina i Rosja.
Na wzrost cen towarów nieżywnościowych będą wpływać także bariery podażowe w części branż spowodowane utrudnieniami w ramach globalnych łańcuchów dostaw.
W bieżącej projekcji na tle poprzedniej w przypadku inflacji CPI najsilniejsza korekta w górę dotyczy cen energii i żywności, a w mniejszym stopniu – inflacji bazowej.