{"vars":{{"pageTitle":"Wakacje kredytowe nie dla wszystkich? To byłoby lepsze rozwiązanie, uważa NBP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","kredyty-hipoteczne","main","narodowy-bank-polski","nbp","nieruchomosci","stopy-procentowe","wakacje-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"26 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":309103}} }
300Gospodarka.pl

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich? To byłoby lepsze rozwiązanie, uważa NBP

Wakacje kredytowe nie powinny być rozwiązaniem bezwarunkowym, dla wszystkich kredytobiorców – wskazuje polski bank centralny. I dodaje, że przy obecnym poziomie stóp procentowych i założeniu, że z wakacji kredytowych skorzystaliby wszyscy kredytobiorcy, łączny koszt wakacji kredytowych dla sektora bankowego w latach 2022-2023 mógłby sięgnąć nawet 20 mld złotych.

Tak wynika ze stanowiska Narodowego Banku Polskiego (NBP) do projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Przy obecnym poziomie stóp procentowych i założeniu, że z wakacji kredytowych skorzystaliby wszyscy kredytobiorcy, łączny koszt dla sektora bankowego z tytułu wakacji kredytowych przyznanych w latach 2020-2023 mógłby sięgać nawet 20 mld zł – podał polski bank centralny w stanowisku.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to jedno z rozwiązań zaproponowanych przez rząd dla kredytobiorców, borykających się z rosnącymi kosztami spłat kredytu hipotecznego.

O szczegółach pakietu pisaliśmy w tym artykule:


Będzie pomoc dla kredytobiorców: wakacje kredytowe i nowy wskaźnik w miejsce WIBOR [AKTUALIZACJA]


Zastrzeżenia NBP budzi brak warunku uzależniającego możliwości skorzystania z wakacji kredytowych od sytuacji finansowej kredytobiorcy czy jego sytuacji na rynku pracy. Takie warunki są w dotychczas obowiązujących tzw. ustawowych wakacjach kredytowych, wprowadzonych w związku z pandemią.

Zdaniem polskiego banku centralnego, wprowadzenie bezwarunkowych wakacji kredytowych w obecnych warunkach makroekonomicznych mogłoby także utrudniać dążenie do trwałego obniżenia inflacji. Chodzi o utrzymującą się wysoką inflację i korzystną koniunkturę przy jednocześnie prognozowanym wzroście deficytu sektora finansów publicznych w 2022 roku.

NBP postuluje więc ograniczenie możliwości skorzystania z wakacji kredytowych do kredytobiorców faktycznie mających problemu ze spłatą kredytów.

Bank wskazuje też, że obciążenia skutkujące trudnościami w obsłudze kredytów w największym stopniu mogą dotyczyć kredytobiorców, którzy zaciągali średnio największe wartościowo kredyty w okresie najniższych historycznie stóp procentowych, tj. w latach 2020-2021.

Specjalne podatki na Węgrzech. „Ci, którzy osiągają dodatkowe zyski w czasie wojny, pomogą ludziom”