{"vars":{{"pageTitle":"WHO otwiera centrum badań i wykrywania epidemii w Berlinie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["angela-merkel","berlin","covid-19","koronawirus","pandemia","swiatowa-organizacja-zdrowia","who"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":183677}} }
300Gospodarka.pl

WHO otwiera centrum badań i wykrywania epidemii w Berlinie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zainaugurowała w środę w Berlinie centrum badań i wczesnego wykrywania epidemii, które ma „lepiej reagować na sytuacje kryzysowe dotyczące zdrowia”.

Inauguracja Centrum odbyła się w środę w obecności Angeli Merkel i dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.

Centrum badań częściowo finansowany przez Niemcy

„Świat musi być w stanie wykrywać nowe zdarzenia o potencjale pandemicznym i monitorować środki kontroli chorób w czasie rzeczywistym, aby wprowadzić skuteczne zarządzanie ryzykiem pandemii i epidemii” – wyjaśnił dyrektor WHO.

Według niego pandemia Covid-19 pokazała, że należy dokonać „wielkiego kroku naprzód w analizie danych”.

Centrum, częściowo finansowane przez Niemcy, zgromadzi w stolicy ekspertów z kilku dyscyplin i udostępni im najbardziej zaawansowane technologie, obiecuje WHO w prospekcie dla prasy. Dane będą również gromadzone na całym świecie i zestawiane w centrum.

„Wnioskami z badań należy się dzielić ze wszystkimi państwami” – stwierdziła Merkel, dla której obecna pandemia „pokazała, jak wiele możemy osiągnąć, łącząc siły”.

„Pomimo dziesięcioleci inwestycji, Covid-19 ujawnił poważne luki w światowej zdolności do przewidywania, wykrywania, oceny i reagowania na epidemie, które zagrażają populacji na całym świecie” – powiedział ze swojej strony dr Michael Ryan, dyrektor wykonawczy WHO.

Opieka zdrowotna w krajach Unii Europejskiej – jak jest finansowana?