{"vars":{{"pageTitle":"Wielka Brytania oferuje wizę na pobyt absolwentom najlepszych uczelni na świecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["absolwenci","edukacja","ekonomia","emigracja","polityka","praca","prawo","rynek","rynek-pracy","uniwersytet","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"30 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":310953}} }
300Gospodarka.pl

Wielka Brytania oferuje wizę na pobyt absolwentom najlepszych uczelni na świecie

Absolwenci najlepszych uniwersytetów na świecie będą mogli ubiegać się o przyjazd do Wielkiej Brytanii w ramach nowego systemu wizowego.

Nowa opcja wizowa, która została właśnie uruchomiona, ma przyciągnąć do Wielkiej Brytanii „najlepszych” na początku ich kariery – twierdzi brytyjski rząd, jak podaje BBC.

Program będzie dostępny dla absolwentów najlepszych uniwersytetów spoza Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli studia w ciągu ostatnich pięciu lat. Będą oni uprawnieni do pobytu niezależnie od miejsca urodzenia i nie będą potrzebować oferty pracy, aby złożyć podanie.

Jak podaje BBC, wybrani kandydaci otrzymają wizę pracowniczą na okres dwóch lat, jeśli posiadają tytuł licencjata lub magistra, oraz na trzy lata, jeśli posiadają doktorat. Wówczas będą mogli przejść na inne długoterminowe wizy pracownicze, jeśli spełnią określone wymagania.

Aby się zakwalifikować, osoba musi skończyć uniwersytet, który znalazł się w pierwszej 50. z co najmniej dwóch rankingów Times Higher Education World University Rankings, Quacquarelli Symonds World University Rankings lub The Academic Ranking of World Universities – w roku ukończenia studiów.

Lista kwalifikujących się uniwersytetów z 2021 roku, opublikowana na stronie brytyjskiego rządu, obejmowała 20 uniwersytetów amerykańskich, w tym Harvard, Yale i MIT. Do rankingu zakwalifikowały się także uniwersytety z Hongkongu, Melbourne i Paryża.

Wiza będzie kosztować 715 funtów, do niej trzeba będzie doliczyć imigracyjną dopłata zdrowotną. Absolwenci będą mogli również sprowadzić do Wielkiej Brytanii członków swoich rodzin, choć muszą mieć fundusze na ich utrzymanie w wysokości minimum 1270 funtów. Będą także zobowiązani do posługiwania się językiem angielskim co najmniej na poziomie średniozaawansowanym B1.

Polska zaczyna korzystać na „drenażu mózgów”? Ponad połowa osób migrujących do naszego kraju ma wyższe wykształcenie