{"vars":{{"pageTitle":"WIG 20 jest już najwyżej od lutego. "Warszawska giełda korzysta na pozytywnym zwrocie w kierunku rynków wschodzących"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcje","finanse","gielda","gielda-papierow-wartosciowych-w-warszawie","gpw","inwestowanie","kapital-zagraniczny","main","rynki-wschodzace","wig20"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"9 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72763}} }
300Gospodarka.pl

WIG 20 jest już najwyżej od lutego. „Warszawska giełda korzysta na pozytywnym zwrocie w kierunku rynków wschodzących”

WIG 20 po raz pierwszy od lutego przekroczył poziom 2.000 pkt., coraz wyraźniej zbliżając się do poziomów sprzed marcowego krachu. W opinii eksperta za ostatnimi wzrostami na GPW stoi kontynuacja szczepionkowej euforii i napływ kapitału na przecenione rynki wschodzące.

Po rekordowym listopadzie, grudzień przynosi dalsze wzrosty na warszawskim parkiecie.

„Na tzw. rajd świętego mikołaja jest jeszcze za wcześnie (występuje on z reguły w ostatnim tygodniu grudnia – przyp. red.), w związku z czym ostatnie wzrosty na naszym parkiecie odbieram jako ciąg dalszy szczepionkowego optymizmu i efekt napływu zagranicznego kapitału na rynki wschodzące, które w porównaniu do rozwiniętych były do tej pory relatywnie tanie” – powiedział 300Gospodarce Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Tylko w listopadzie WIG20 zaliczył największy miesięczny wzrost od prawie dwóch dekad – wartość indeksu wzrosła o prawie 21 proc. Na razie grudzień przynosi kontynuację trendu wzrostowego, który może się utrzymać do końca roku.

„Po rekordowych wzrostach w listopadzie coraz wyraźniej rośnie ryzyko wystąpienia realizacji zysków, myślę jednak, że istnieje duża szansa na to, że ten pozytywny obraz naszego rynku utrzyma się do końca roku” – powiedział Konrad Ryczko.

A prym w tych wzrostach wiodły spółki z tradycyjnych gałęzi gospodarki, najbardziej poturbowane przez pandemię – przede wszystkim banki, spółki paliwowe, odzieżowe i turystyczne.

Kurs PKN Orlen wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca o 37 proc., a PKO BP o blisko 30 proc. CCC, największy producent obuwia w Polsce, zyskał w skali miesiąca aż 41 proc.

Warto jednak pamiętać, że mimo tych imponujących wzrostów, wyceny wspomnianych spółek znajdują się wciąż znacząco poniżej poziomów z początku roku.

40-proc. wzrost na fali rekordowo drożejącej miedzi zaliczył także KGHM. Koncern jest wyceniany niemal dwukrotnie drożej niż na początku roku.

Analitycy: Akcje CD Projektu zachowują się „gorzej od rynku”, wśród przyczyn niższe od oczekiwań oceny „Cyberpunka”