{"vars":{{"pageTitle":"“Woda, wodór i węgiel to nasza przyszłość”. Prezes BGK mówi o idei 3W","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["3w","bank-gospodarstwa-krajowego","beata-daszynska-muzyczka","trojmorze","wegiel","woda","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":445582}} }
300Gospodarka.pl

“Woda, wodór i węgiel to nasza przyszłość”. Prezes BGK mówi o idei 3W

Za nami II Kongres 3W: Woda, Wodór, Węgiel. O Idei powołanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego dyskutowali przez dwa dni przedstawiciele nauki, polityki i biznesu z całej Polski. Dlaczego to właśnie na tych zasobach powinna się oprzeć innowacyjna i ekologiczna polska gospodarka pytamy Beatą Daszyńską-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Inicjatywa 3W ma już ponad rok. Jak to się stało, że ta inicjatywa się pojawiła?

Idea 3W, związana z tak ważnymi dla życia człowieka zasobami, jak woda, wodór i węgiel ma dopiero rok.

Owszem, dyskusja nad tym projektem toczyła się już wcześniej. Dotyczyła tego, jak podejść do idei 3W, jak zorganizować związane z tym projekty. Rozpoczęła się od kwestii zasobów i pytania o to, które z nich są najważniejsze dla ludzkiego życia i mogą stanowić podstawę do przyszłego działania gospodarki i odpowiadania na wyzwania energetyczne.

Kiedyś, podczas mojego spotkania ze studentami, ci ciekawi życia i przyszłości młodzi ludzie zastanawiali się, co będzie miało wkrótce największy wpływ na przyszłość świata. Jak mówili, ostatnie 30 lat zdominował pod tym względem Internet. Zrewolucjonizował nasze funkcjonowanie. Automatyzacja i komputery są obecne przecież w każdej sferze życia. Kiedy myślimy o Internecie, chyba pierwsze co przychodzi nam do głowy to strony www.

Na pytanie studentów o to co moim zdaniem w przyszłości w podobnym stopniu zrewolucjonizuje nasz świat, odpowiedziałam, że także www. Ale już w innym znaczeniu: naszą przyszłością będą woda, wodór i węgiel.

Dlaczego BGK podjął się takiego wyzwania, jak wspieranie i realizacja idei 3W?

W 2024 roku minie 100 lat od utworzenia BGK. Jesteśmy czwartym największym bankiem rozwoju w Unii Europejskiej. Od początku naszą misją, podobnie jak misją innych banków rozwojowych, jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.

Jeśli myślimy o tym w połączeniu z kluczowymi dla naszego życia zasobami, to trudno sobie wyobrazić bardziej adekwatną instytucję, niż BGK, do prowadzenia programu związanego z ideą 3W.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. Piotr Malecki dla BGK

3W opiera się nie tylko na połączeniu trzech zasobów. Projekt zakłada także tworzenie przestrzeni dla synergii trzech różnych światów – biznesu, nauki i administracji. Co za tym stoi?

Siła tkwi w działaniu w zespole, we współpracy, wymianie doświadczeń i informacji.

Dzięki takiemu podejściu możemy lepiej i bardziej odpowiedzialnie zadbać o dostępne nam zasoby i nimi gospodarować. Dla idei 3W ważne jest połączenie świata nauki, biznesu i administracji publicznej. Taka współpraca może sprawić, że fantastyczne pomysły, które powstają w wielu laboratoriach na naszych uczelniach, będą miały szansę na komercjalizację. Przedsiębiorcy, którzy szukają podpowiedzi dotyczących swojej działalności, mogą je uzyskać właśnie we współpracy z uczelniami. Potrzebne są też odpowiednie regulacje, które pozwolą na wdrożenie i komercjalizację opatentowanych rozwiązań. Dlatego konieczna jest również współpraca z sektorem publicznym.

W idei 3W koncentrujemy się na budowie właśnie takiego współdziałania. Stworzenie solidnych mostów między biznesem, nauką i administracją publiczną to pierwszy krok, dzięki któremu instytucje finansowe, fundusze venture capital czy duże koncerny chętniej zaangażują się w finansowanie i rozwój technologii opartych na zasobach 3W.

Czemu akurat te trzy zasoby: woda, wodór i węgiel?

Bez wody nie ma życia. Wodór jest przyszłością energetyki. A nowe technologie węglowe naprawdę mają nam wiele do zaoferowania. Myślę, że staną się podstawą wielu gałęzi przemysłu i będą miały wpływ na codzienne życie. Wierzę w to, że kiedyś jeśli będziemy np. stosować opatrunki, które same będą leczyły nasze rany i przekazywały lekarzowi informacje o tym, jak przebiega leczenie i kiedy trzeba zmienić założony opatrunek. Takie są możliwości, które zapewniają nam nowoczesne rozwiązania karbonowe.

A jeśli mówimy o tych innowacyjnych technologiach węglowych: polska nauka, polski biznes przodują, jeśli chodzi np. o nanotechnologie węglowe. Czy jesteśmy w stanie wykorzystać to jako gospodarka?

Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W utworzyliśmy właśnie po to, aby takie technologie nie kończyły losu uczelniach, odłożone na półkę. We współpracy z biznesem możemy wykorzystać potencjał, jaki w nich tkwi.

Podczas pierwszego dnia Kongresu 3W, jeszcze przed jego oficjalnym rozpoczęciem, spotkaliśmy się z kilkoma firmami, które prowadzą bardzo ciekawe projekty. Przedsiębiorcy docenili możliwość spotkania i wskazywali, że dostrzegają potencjał wzajemnej współpracy i tworzenia synergii.

Idea 3W pokazuje przedstawicielom świata nauki potencjał współpracy z biznesem. Dzięki takim projektom naukowcy widzą, że tworzone przez nich rozwiązania mają szansę na komercjalizację, to zachęca ich do rozwijania kolejnych pomysłów.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego 1% PKB przeznaczony na badania i rozwój, które zostaną wykorzystane w biznesie, w dłuższym okresie przekłada się na wzrost PKB aż o 5%. To najlepsza możliwa inwestycja, jednak do jej realizacji potrzebna jest decyzyjność i odwaga.

Skoro o odważnych planach mowa: czy Polska może stać się liderem regionu, jeśli chodzi o wodór?

Na wodę, wodór i węgiel powinniśmy patrzeć holistycznie – traktować je jako grupę zasobów, które odpowiednio wykorzystane, mogą ze sobą współgrać tak, by osiągnąć jeszcze większą efektywność.

Oczywiście dziś rozmawiamy o wodorze, jako paliwie przyszłości. To – podobnie jak węgiel – ogromny i ważny zasób dla gospodarki. Jednak w Idei 3W nie koncentrujemy się na jednym, a trzech zasobach. Równie ważna jest przecież woda, dzięki której w ogóle możliwe jest życie na Ziemi.

Czyli to woda jest kluczowym ze wszystkich trzech zasobów w Idei 3W?

Woda już dzisiaj często jest nazywana ropą XXI wieku. Właśnie ze względu na swoją olbrzymią rolę.

Wiemy, że ropa ma swoje czarne oblicze, nie tylko ze względu na barwę i wpływ jej spalania na klimat. O ropę historycznie toczyły się ogromne wojny. Wolałabym, żebyśmy dzięki mądremu zarządzaniu wodą uniknęli w przyszłości wojen toczonych o wodę pitną.

Kula ziemska wygląda z kosmosu jak wielki zbiornik wodny, jednak od powstania planety wody jest wciąż tyle samo. A ludzi – coraz więcej. Tymczasem jedynie 1 proc. zasobów wody na Ziemi stanowi woda pitna.

Dlatego potrzebujemy odpowiedniej i odpowiedzialnej dystrybucji wody, melioracji, retencji i małej retencji. Jesteśmy odpowiedzialni za mądre zarządzanie zasobami, nasze dzisiejsze decyzje mają wpływ na przyszłość kolejnych pokoleń i całej planety.

Woda, wodór, węgiel. Raport sektorowy zaprezentowany na II Kongresie 3W