{"vars":{{"pageTitle":"Wszystkie deski w parkiecie, czyli przegląd brandów Giełdy Papierów Wartościowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["30-lat-gieldy","30-lat-gpw","bondspot","catalyst","fundacja-gpw","gielda-papierow-wartosciowych","gielda-papierow-wartosciowych-w-warszawie","gpw","gpw-benchmark","newconnect","tge","towarowa-gielda-energii"],"pagePostAuthor":"Krzysztof Głowacki","pagePostDate":"16 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":119749}} }
300Gospodarka.pl

Wszystkie deski w parkiecie, czyli przegląd brandów Giełdy Papierów Wartościowych

Toyota ma Lexusa, a Max Mara – Max&Co. Pozycjonowanie usług i produktów odpowiadających na potrzeby określonych odbiorców i opatrzonych osobną marką ma długą historię i dużo biznesowego sensu. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) nie jest tu wyjątkiem, a jej marki od lat spełniają swoją funkcję, pomagając zarabiać innym.

NewConnect

NewConnect to powstała w 2007 r. alternatywa dla głównego parkietu GPW. Jest to rynek akcyjny o obniżonych wymogach regulacyjnych, przyznaczony dla mniejszych spółek – zwłaszcza tych w początkowych fazach rozwoju, lecz z wysokim potencjałem na szybki wzrost. Spółki obecne na NewConnect często działają w innowacyjnych niszach technologicznych (np. biotechnologicznej, teleinformatycznej), energetycznych (np. odnawialnych źródłach energii) czy finansowych (np. systemach płatności), posiadają innowacyjny pomysł na model biznesowy i poszukują kapitału na jego wdrożenie (faza startup) lub rozwinięcie (faza scaleup). Taki rynek oznacza większe ryzyko dla inwestora, ale też wyższą spodziewaną stopę zwrotu z inwestycji. Dla spółek stanowi on z kolei szansę na zdobycie kapitału rzędu nawet kilkudzesięciu milionów złotych przy zachowaniu niskich kosztów dopuszczenia do obrotu.

Na NewConnect swoje akcje posiadają m.in. znane portale z filmami online CDA i Stopklatka, przedsiębiorstwa zajmujące się diagnostyką genetyczną (Genomed, Genomtec, genXone) oraz produktami konopnymi (Cannabis Poland, Hemp & Health, Medical Cannabis), firmy o profilu doradczym (Agencja Rozwoju Innowacji, Instytut Szkoleń i Analiz Gospodarczych, Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości), a także cała gama firm wyspecjalizowanych w rozmaitych innych obszarach, w tym piwowarskim (Browar Czarnków), żywności funkcjonalnej (Cambridge Chocolate Technologies), snacków bez glutenu (Eurosnack), rowerów miejskich (NextBike) czy akcesoriów organicznych (Plantwear). Wśród 375 notowanych na NewConnect przedsiębiorstw aż 43, czyli 11,5% całości, należy do prężnej krajowej branży gier komputerowych, w tym np. Bloober Team (twórcy The Medium), CreativeForge Games czy ECC Games. Kapitalizacja rynku na dzień dzisiejszy to 21,8 mld zł.

New Connect to w skrócie młodszy brat głównego rynku, wolny od konwenansów i z głową pełną pomysłów.

Catalyst

Catalyst to działający od 2009 r. rynek obligacji, czyli instrumentów dłużnych – które w przeciwieństwie do akcji czy udziałów nie przenoszą na posiadacza współwłasności w organizacji emitującej, a jedynie uprawniają do pobierania okresowych odsetek. Na rynku Catalyst notowane są zarówno papiery dłużne emitowane przez państwo (obligacje skarbowe, tj. wydane przez Skarb Państwa, oraz komunalne, tj. wydawane przez samorządy), jak i przez sektor prywatny (obligacje korporacyjne i spółdzielcze), a także listy zastawne emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego i prywatne banki hipoteczne.

Wśród emitentów obligacji obecnych na rynku Catalyst są gminy miejskie (np. Elbląg, Kraków, Płock, Zamość), województwa (np. małopolskie, opolskie) i duże spółki, w tym banki (np. Alior, mBank, Millenium, PKO BP, Pekao S.A.) oraz przedsiębiorstwa z branży energetycznej (PGNiG, PKN Orlen, Tauron).

BondSpot

Założony w 1996 r. Bondspot to tzw. rynek pozagiełdowy, czyli taki, na którym transakcje odbywają się bezpośrednio pomiędzy kontrahentami, bez pośrednictwa giełdy. Istotną częścią BondSpot jest rynek pieniężny, który dotyczy krótkoterminowych instrumentów finansowych – tzn. takich, których termin wykupu nie przekracza jednego roku. Obrót tego typu instrumentami – np. kredytami i lokatami – pozwala kontrahentom na utrzymanie odpowiedniego poziomu płynności.

Oprócz rynku pieniężnego Bondspot obejmuje także obligacje oraz akcje mniejszych spółek, które wykorzystują niższy pułap regulacyjny rynku pozagiełdowego, by móc uczestniczyć w obrocie. BondSpot jest także, wraz z Giełdą Papierów Wartościowych, spółkąmatką opisanego wyżej rynku Catalyst.

TGE

TGE, czyli Towarowa Giełda Energii, to parkiet wyspecjalizowany w obrocie nośnikami energii, zwłaszcza energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Na działającym od 1999 r. rynku prowadzony jest także obrót instrumentami finansowymi opartymi o nośniki energii, np. kontraktami typu futures, które dotyczą przyszłych dostaw energii i mogą stanowić element planowania długoterminowego bądź pełnoprawny przedmiot inwestycji.

Parkiet TGE pomaga także realizować cele klimatyczne Unii Europejskiej, będąc rynkiem, na którym handluje się uprawnieniami do emisji CO2 oraz świadectwami i gwarancjami pochodzenia. Użycie uprawnień pomaga realizować politykę ograniczania szkodliwych emisji, a świadectwa i gwarancje pochodzenia pozwalają oznaczać energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, przyczyniając się do rozwoju jej producentów.

GPW Benchmark

W przeciwieństwie do marek opisanych wyżej GPW Benchmark nie jest wyspecjalizowanym rynkiem giełdowym, lecz administratorem indeksów giełdowych – czyli wskaźników, które grupują informacje o większej liczbie spółek notowanych na giełdzie. Tego typu agregacja danych pomaga uczestnikom, obserwatorom i interesariuszom handlu giełdowego – czyli właściwie wszystkim uczestnikom życia gospodarczego – szybko zorientować się, jak inwestorzy reagują na bieżące wydarzenia i jak ogólnie ma się sektor finansowy gospodarki.

Najbardziej znany indeks to WIG20, obejmujący dwadzieścia największych (pod względem kapitalizacji i obrotów) spółek na GWP. Jest on obliczany od 1994 r., a czołowymi spółkami wchodzącymi w jego skład są obecnie kolejno: bank PKO BP, producent miedzi i srebra KGHM, ubezpieczyciel PZU, koncern petrochemiczny PKN Orlen oraz serwis Allegro. Inne ciekawe indeksy to WIG – historycznie pierwszy, obliczany od 1991 r., indeks GPW, który grupuje wszystkie spółki głównego parkietu – a także WIG.GAMES, który od dwóch lat agreguje wyniki pięciu najbardziej płynnych spółek z branży gier komputerowych.

Fundacja GPW

Fundacja GPW jako jedyna na liście nie jest częścią giełdy jako takiej, lecz instytucją niejako nadrzędną wobec niej, bowiem zajmującą się edukacją z zakresu jej działania. Pod hasłem Edukacja. Najlepsza inwestycja Fundacja organizuje szkolenia dla rozmaitych grup interesariuszy: począwszy od Szkoły Giełdowej przeznaczonej dla emitentów i inwestorów, poprzez projekt WIEDZA – UMIEJĘTNOŚCI – KOMPETENCJE nacelowany na współpracę międzysektorową, skończywszy na programie Go4Poland skierowanym do polskich studentów i absolwentów za granicą.

Fundacja prowadzi ponadto portale internetowe dla szkół (dydaktyczne Niebanalnie o Giełdzie oraz interaktywną Szkolną Internetową Grę Giełdową), organizuje wydarzenia edukacyjne (Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości, Forum Szkoły Giełdowej) i obsługuje grupy szkolne odwiedzające GPW. Inicjatywy Fundacji są niezwykle cenne w świetle wciąż niskiego poziomu edukacji ekonomicznej Polaków i braku odpowiednich elementów w podstawach programowych. Partnerami Fundacji GPW są czołowe polskie uniwersytety ekonomiczne, w tym Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.