{"vars":{{"pageTitle":"Wydatki na badania i rozwój: firmy z Europy nie dotrzymują kroku konkurencji z Chin i USA","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["br","badania-i-rozwoj","chiny","main","najnowsze","pandemia","polski-instytut-ekonomiczny","rozwoj-cyfrowy","stany-zjednoczone","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"11 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":483676}} }
300Gospodarka.pl

Wydatki na badania i rozwój: firmy z Europy nie dotrzymują kroku konkurencji z Chin i USA

Spada liczba europejskich firm inwestujących w badania i rozwój. W światowym zestawieniu 2500 przedsiębiorstw z największymi wydatkami na ten cel ubyło 41 firm z Unii Europejskiej.

Informacje zestawili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według danych, jakie zebrali, wśród tych 2500 przedsiębiorstw aż 822 pochodzi z USA, 678 – z Chin, 361 z Unii Europejskiej, a 233 z Japonii. Pozostałe 406 firm pochodzi z 22 innych krajów świata.

Liczba firm unijnych w zestawieniu zmniejszyła się aż o 41 w porównaniu z 2020 rokiem. Jednocześnie liczba firm amerykańskich wzrosła o 43, a chińskich – aż o 81. Niestety na liście nie znalazło się żadne przedsiębiorstwo z Polski.

Liczba firm chińskich jest wyższa niż unijnych już od 2019 r., jednak po raz pierwszy wyższe są również łączne nakłady na B+R. Wszystkie firmy z listy w sumie w 2021 r. wydały na badania i rozwój 1019 mld dolarów, z czego amerykańskie – 40,2 proc., chińskie – 17,9 proc., a unijne – 17,6 proc.

Udział firm amerykańskich przez całą ostatnią dekadę zawiera się pomiędzy 35 a 40 proc. Jednocześnie widać wyraźny wzrost udziału firm chińskich (z poziomu ok. 4 proc. w 2012 r.) i spadek unijnych (z poziomu 25 proc. w 2014 r.).

Europa próbuje dogonić swoich rywali

Przewaga firm chińskich nad europejskimi wynika z rosnącej przewagi Państwa Środka w sektorach cyfrowych. Zarówno jeśli chodzi o wydatki badawcze w dziedzinie produkcji sprzętu ICT, jak i usług ICT, Europa jest w tyle za Chinami i daleko za USA.

Z kolei ok. 41 proc. wydatków w sektorze motoryzacyjnym pochodzi od firm europejskich. Tę sektorową specjalizację widać jeszcze bardziej, gdy spojrzy się na listę firm europejskich wydających najwięcej na B+R.

Pierwsze pięć miejsc zajmują firmy z sektora motoryzacyjnego, podczas gdy w USA i Chinach są to firmy zajmujące się usługami IT i produkcją sprzętu, oraz, w przypadku Chin, firmy z działu budownictwo.

Pandemia COVID-19 i okres wychodzenia z niej bardzo sprzyjały rozwojowi sektorów cyfrowych. Tymczasem motoryzacja była jedną z bardziej dotkniętych kryzysem branż. Omawiane dane pochodzą z 2021 r., a więc okresu, w którym gospodarka światowa wychodziła z kryzysu związanego z COVID-19.

Jest to też okres intensyfikacji rywalizacji handlowej na świecie oraz wzmacniania europejskiej polityki przemysłowej. Europa stara się odgrywać bardziej aktywną rolę w globalnym wyścigu technologicznym. Temu służą między innymi propozycje związane z finansowaniem rozwoju półprzewodników czy produkcji zielonej energii.

Jeśli działania te przyniosą zamierzony skutek, w kolejnych edycjach zestawienia możemy spodziewać się odwrócenia trendu niekorzystnego dla unijnych firm i większego udziału firm z UE w globalnych inwestycjach w badania i rozwój.

Czytaj także: