{"vars":{{"pageTitle":"Sprzęt komputerowy coraz droższy przez niedobory komponentów i kopanie kryptowalut","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektronika","karty-graficzne","komputer","komputery","kryptoaktywa","kryptowaluty","nauczanie-zdalne","nvidia","praca-zdalna","procesory","rynek-ict","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"14 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":187835}} }
300Gospodarka.pl

Sprzęt komputerowy coraz droższy przez niedobory komponentów i kopanie kryptowalut

Dynamiczne odbicie kursów kryptowalut oraz niedobory mikroprocesorów będą skutkować wysokimi cenami sprzętu komputerowego. Polski Instytut Ekonomiczny, publiczny think tank gospodarczy, tłumaczy, jak to wpłynie na rynek.

Sektor elektroniki konsumenckiej zmaga się z niedoborami półprzewodników, czego przykładem jest np. trudny start modelu konsoli Play Station 5. Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazuje, że ceny sprzętu audiowizualnego są obecnie o 4,7 proc. wyższe niż rok temu. Prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen jest duże.

Statystyka publiczna nie udostępnia szczegółowych informacji na temat komponentów. Analizę wykonano na podstawie średnich cen ofert promocyjnych publikowanych w serwisie pepper.pl. Prezentowane dane pozbawione są korekt statystycznych, a wskazują raczej na ogólne trendy.

Wysoki koszt sprzętu komputerowego zależy od ceny dwóch podzespołów – kart graficznych oraz procesorów CPU. Dane ofertowe wskazują, że od początku 2020 r. produkty te podrożały kolejno o 215 proc. oraz 175 proc.


Czytaj także: Zdalna edukacja zwiększyła popyt na komputery


Dla porównania koszt kości pamięci RAM praktycznie nie uległ zmianom, a dyski twarde podrożały umiarkowanie (ok. 5 proc.). Wzrost cen kart graficznych jest bezpośrednio związany z wykorzystaniem tego podzespołu do kopania kryptowalut – widać to na poniższym wykresie.

Duże podwyżki nastąpiły w IV kw. 2020 r., tj. równolegle do szybkiego wzrostu kursu bitcoina. Również gwałtowny spadek cen kryptowalut w maju znalazł odzwierciedlenie w cenach sprzętu, chociaż nastąpiło to po kilku miesiącach.

Jako ciekawostkę przytoczyć można też fakt, że w odpowiedzi na popyt jeden z czołowych producentów – Nvidia – przygotował specjalną linię produktów dla profesjonalnego wydobywania. Ponowny wzrost popularności kryptowalut może podnieść ceny.

Ceny procesorów mocno wzrosły na początku pandemii – to efekt większego zapotrzebowania na sprzęt elektroniczny do pracy czy edukacji zdalnej. W 2021 r. druga fala podwyżek występuje z powodu niedoborów sprzętu.

Komentarze z konferencji wynikowej Intel (głównego producenta w USA) wskazują, że rynek wchodzi obecnie w apogeum niedoborów, a odzyskanie równowagi zajmie przeszło rok.

Druga najważniejsza kryptowaluta, Ethereum, wprowadziła zmiany, które mogą doprowadzić do wzrostu jej cen