Nadchodząca nowa kadencja Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej będzie czasem zmierzenia się z szeregiem wyzwań. Na pierwszy plan wysuwają się takie kwestie jak polityka klimatyczna i środowiskowa oraz obronność.
Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędzie się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 posłów – z ogólnej liczby 720 deputowanych – na pięcioletnią kadencję.
Parlament Europejski jest jednym z trzech ogniw w procesie stanowienia prawa w Unii Europejskiej. Nowe przepisy uchwalane są we współpracy z Komisją i Radą Europejską. Parlament zatwierdza też kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej i ma prawo weta wobec kandydatur na komisarzy.
Czytaj też: Wybory europejskie. „Sukces partii antyunijnych będzie umiarkowany” [WYWIAD]
Czym zajmą się nowo wybrani posłowie i komisarze? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych obszarów.
Co dalej z Zielonym Ładem?
Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, które mają doprowadzić UE do realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 roku. Obejmują one politykę w zakresie między innymi energetyki, przemysłu, rolnictwa, gospodarki odpadami czy ochrony przyrody.
Działania związane z Zielonym Ładem należały do najważniejszych w kończącej się kadencji Parlamentu i Komisji Europejskiej. Jednak nie wszystkie inicjatywy udało się przeforsować.
Wiosną 2024 roku odłożono w czasie głosowanie Rady nad prawem odbudowy przyrody. Inne regulacje prawne wzbudzały kontrowersje, czego przykładem są przepisy dotyczące rolnictwa.
Polecamy: Tak UE chce chronić klimat i środowisko. Na czym polega Europejski Zielony Ład? [EXPLAINER]
Jedną z decyzji, które UE powinna podjąć w nowej kadencji, jest wyznaczenia celu polityki klimatycznej na 2040 rok. Na początku 2024 roku Komisja Europejska zaproponowała, by było to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. w porównaniu z 1990 rokiem.
UE a Chiny
Niektóre elementy polityki klimatycznej UE mają także znaczenie dla relacji z państwami spoza Unii. Przykładem może być wprowadzenie CBAM, czyli tak zwanego podatku od emisji związanych z produkcją importowanych towarów.
Inny przykład to zielone technologie. Im bardziej zazieleniają się europejska energetyka i transport, tym bardziej rośnie import z Chin. Kraj ten odgrywa kluczową rolę w produkcji zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i baterii. UE musi przemyśleć swoje podejście do handlu z Chinami.
Równie ważne będą decyzje dotyczące wsparcia rozwoju zielonych technologii w państwach członkowskich. Nie tylko Chiny, ale i Stany Zjednoczone już wspierają przemysł związany z zieloną transformacją. Jeśli Europa nie chce pozostać zależna od importu musi podjąć to wyzwanie.
Nowa teka w Komisji?
Obronność to inny obszar relacji UE z resztą świata, który zyskał na znaczeniu po inwazji Rosji na Ukrainę. Choć państwa europejskie w tym obszarze współpracują już w ramach NATO, to pojawiają się głosy, by Unia poświęciła więcej uwagi temu zagadnieniu.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Na początku marca 2024 roku Komisja Europejska i wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zaproponowali nową, unijną strategię na rzecz europejskiego przemysłu obronnego. Kluczowym jej założeniem jest dostosowanie przemysłu obronnego do nowoczesnych technologii i wzrostu zagrożeń.
Wolę powołania komisarza do spraw obronności zapowiedziała natomiast w maju Ursula von der Leyen, obecna przewodnicząca Komisji i kandydatka na tę funkcję w nowej kadencji. Polski rząd deklaruje, że popiera ten pomysł. Postuluje też przeznaczenie na cele obronności w UE puli 100 miliardów euro.
Te trzy obszary nie wyczerpują oczywiście tematyki, którą zajmą się nowy parlament i nowa Komisja Europejska. Wśród istotnych zagadnień wymieniane są choć polityka migracyjna, przepisy dla sektora telekomunikacji i internetu, walka z dezinformacją. W nowej kadencji UE będzie też kontynuować rozmowy z państwami ubiegającymi się o członkostwo i debatę o możliwej reformie traktatowej.
Polecamy także:
- Ambitny cel klimatyczny UE na 2040 rok. Komisja Europejska otwiera dyskusję
- Wybory europejskie. „Sukces partii antyunijnych będzie umiarkowany” [WYWIAD]
- Europa potrzebuje baterii, ale sprowadza je z Chin. Lokalne fabryki byłyby bardziej zielone
- Europa chce energii ze słońca. A Chiny będą na tym zarabiać. Już dziś dominują w fotowoltaice
- UE importuje coraz więcej, by rozwijać zieloną energię. Chiny pozostają kluczowym dostawcą
- Na walce o klimat też można zarobić. Chiny i USA już to zrozumiały, czas na Unię Europejską
- Polski rząd za zwiększeniem roli obronności w UE. „Jesteśmy w obliczu bezpośredniego zagrożenia”
- Polska straci suwerenność? Tłumaczymy na czym ma polegać reforma traktatów UE [EXPLAINER]