{"vars":{{"pageTitle":"Wzrost płacy w przedsiębiorstwach mniejszy niż oczekiwano. GUS podał dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","glowny-urzad-statystyczny","ing-bank-slaski","makroekonomia","najnowsze","pensja","przedsiebiorstwa","rynek-pracy","srednie-wynagrodzenie","wzrost-plac"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":613181}} }
300Gospodarka.pl

Wzrost płacy w przedsiębiorstwach mniejszy niż oczekiwano. GUS podał dane

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) we wrześniu tego roku wzrosło o 10,3 proc. w skali roku. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach pozostało bez zmian względem poprzedniego roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,1 proc. i wyniosło 7 379,88 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w skali miesiąca spadło o 0,1 proc. i wyniosło 6 496,1 tys. etatów, podano w komunikacie.

Konsensus rynkowy to 10,8 proc. wzrostu w skali roku w przypadku płac i 0 proc. wzrostu w skali roku w przypadku zatrudnienia.


Zobacz też: Zarobki w największych polskich miastach. Kraków liderem, Warszawa i Katowice awansowały [RANKING]


Ekonomiści Banku ING prognozowali przeciętne wynagrodzenie na poziomie 10,2 proc. w skali roku, czyli nieco poniżej oczekiwań rynku. Jak dodali, niższy wzrost pensji niż w sierpniu wynika z efektu wysokiej bazy odniesienia i mniejszej liczby dni roboczych niż we wrześniu poprzedniego roku.

Ale w kolejnych miesiącach możliwy jest powrót dynamiki do wyższych wartości – wskazują ekonomiści Banku Pocztowego. Podają, że we wrześniu zwiększył się realny wzrost wynagrodzeń: z 1,7 proc. w sierpniu do 2 proc. we wrześniu. Bank Pocztowy łączy to z wyhamowaniem inflacji i zapowiada, że realny wzrost wynagrodzeń utrzyma trend wzrostowy.

Specjaliści ING w komentarzu dodają, że popyt na pracę słabnie w niektórych działach przetwórstwa, ale pozostaje wysoki w usługach. Rośnie też płaca minimalna, co wywiera presję na wzrosty płac wśród osób o niższych zarobkach.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Słaba koniunktura jeszcze nie powoduje masowych zwolnień pracowników, zwłaszcza że firmy obawiają się o ich dostępność w przyszłości.

Jest to najprawdopodobniej związane z ograniczoną podażą pracowników z powodu spadku liczebności populacji w wieku produkcyjnym oraz wyjazdami części imigrantów – podają w komentarzu analitycy ING.

Czytaj także: